fot. PAP/EPA

Parlament Europejski o Brexicie

W Strasburgu Parlament Europejski debatuje o wynikach ostatniego unijnego szczytu w sprawie Brexitu.

Wczoraj lewicowi europosłowie znów zaatakowali Polskę. Dziś od samego rana trwa debata m.in. na temat holenderskiej prezydencji, a także w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szanujemy wolę Brytyjczyków. Przywódcy rozumieją, że potrzeba trochę czasu, aby uspokoiła się sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii. Brexit oznacza znacznie mniejszy wzrost Wielkiej Brytanii i to może mieć konsekwencje dla całego świata. Przywódcy chcą współpracować – mówił Donald Tusk.

Do sprawy wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej odniósł się także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Świetlani bohaterowi Brexitu wczoraj, dziś są bohaterami bardzo smutnymi. Schodzą ze sceny – Johnson, Farage i inni. To retronacjonaliści, nie patrioci. Patrioci nie zeskakują ze statki, kiedy on zaczyna tonąć. Czekamy na formalny wniosek Wielkiej Brytanii dotyczący wyjścia z Unii. Nie będzie żadnych negocjacji przed formalnym wnioskiem – podkreślił Jean-Claude Juncker.

Po południu europosłowie będą debatować na temat planów utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, która ma wspierać państwa Unii Europejskiej w ochronie unijnej granicy zewnętrznej. Poza tym parlamentarzyści porozmawiają na temat regulacji dotyczących walki z finansowaniem terroryzmu i praniem brudnych pieniędzy.

Z kolei Komisja Europejska przyjmie komunikat dotyczący wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, które przewiduje m.in. przeznaczenie 450 mln euro z programu ,,Horyzont 2020” na badanie i innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa systemów cybernetycznych.


TV Trwam News/RIRM

drukuj