fot. stoppozaromtraw.pl

Parki narodowe Narwiański i Biebrzański oraz strażacy apelują o niewypalanie traw

O niewypalanie traw, bo szkodzi to przyrodzie i ludziom, zaapelowały parki narodowe Narwiański i Biebrzański (Podlaskie) oraz strażacy. Tylko w ostatnią niedzielę nad Narwią spłonęło ok. 20 ha trzcinowisk. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.

Na terenie obu tych parków narodowych znajdują się trzcinowiska, rozlewiska w dolinach rzek Narwi i Biebrzy.

„Jesteśmy w momencie, kiedy trwają wiosenne przeloty i przyloty ptaków, rozpoczyna się okres lęgowy. Podpalanie trzcin w tym okresie jest bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ nie chodzi tu tylko o skutki społeczne i ekonomiczne, ale także o skutki przyrodnicze. Wypalanie traw, to zabójstwo wielu gatunków zwierząt” – napisano we wtorek na profilu Narwiańskiego Parku Narodowego na portalu społecznościowym.

Narwiański PN poinformował tam, że w niedzielnym pożarze w rejonie Kurowa spłonęło ok. 20-25 ha trzcinowisk, a prawdopodobną przyczyną było podpalenie na skutek wypalania traw. Podkreślono, że rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja susza, także wiatr.

„Z całego naszego przyrodniczego serca apelujemy: Stop wypalaniu traw!” – czytamy na profilu Narwiańskiego PN.

O pierwszych pożarach łąk poinformował również Biebrzański PN i zaapelował o niewypalanie traw. Podkreślono, że wiosna jest „wyjątkowo sucha”, a lekkomyślne podpalanie traw może przynieść tragiczne skutki, niszczy się gleba – a nie się użyźnia – giną też zwierzęta.

Pracownicy obu parków podkreślają także, że pożary na podmokłych terenach są trudne do opanowania ze względu na trudno dostępny teren, pożar może się długo tlić w głębi torfowiska, akcje ratunkowe niosą także za sobą ogromne koszty, brakuje wody.

„Jest też niebezpieczne dla ludzi, nie tylko strażaków” – podkreślono w facebookowym wpisie Biebrzańskiego PN. Park przypomina również, że efektem wypalania traw może być utrata przez rolników unijnych dopłat bezpośrednich.

O niewypalanie traw apelują również strażacy. W 2020 r., do końca marca, w Podlaskiem strażacy odnotowali łącznie 990 pożarów, z czego 207 to pożary traw – poinformował we wtorek rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Tomasz Gierasimiuk.

W całym 2019 r. strażacy gasili w regionie około tysiąca pożarów traw i była to jedna czwarta wszystkich pożarów w regionie.

„Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 256 ha. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 58 minut, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 8 godzin i 42 minuty” – czytamy w przekazanym opracowaniu podlaskich strażaków na ten temat.

Strażacy podkreślają, że mimo iż poprawia się świadomość społeczeństwa na temat skutków wypalania traw, problem ten wraca co roku, i wciąż jeszcze są ludzie, którzy uważają, że wypalanie traw użyźnia glebę.

Strażacy alarmują, że po suchej zimie roślinność jest wysuszona, susza utrzymuje się, a skutkiem nieodpowiedzialnych zachowań człowieka mogą być tragiczne pożary: od nieużytków ogień często przechodzi na tereny leśne, zadymienie zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi, ogranicza też widoczność na drogach, a to może prowadzić do kolizji i wypadków.

Straż Pożarna przypomina także, że za wypalanie traw grożą kary z kodeksu wykroczeń. Można dostać do 5 tys. zł grzywny, a jeżeli skutkiem takiego wypalania jest pożar, w którym zagrożone jest mienie i życie ludzi – przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Trwa ogólnopolska kampania przeciwdziałania wypalaniom traw http://www.stoppozaromtraw.pl, którą prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Lasy Państwowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl