fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM

Para prezydencka złoży wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek i środę złożą wizytę w Republice Litewskiej. Prezydent spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą i będzie miał wystąpienie w parlamencie litewskim. Duda i Nauseda reaktywują też działalność Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.

Szef gabinetu prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, zaznaczył, że wizyta pary prezydenckiej w Wilnie odbędzie się świeżo po niedawnych wyborach parlamentarnych oraz utworzeniu nowej koalicji rządzącej na Litwie. Dlatego, zaznaczył, oprócz rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Andrzej Duda spotka się zarówno z kończącym kadencję premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, jak i z mającą wkrótce objąć to stanowisko Ingridą Szimonyte. Prezydent Duda wygłosi też wystąpienie w parlamencie litewskim.

Szczerski przekazał, że podczas rozmów omawiane będą aktualne wyzwania związane z przezwyciężaniem społeczno-ekonomicznych skutków pandemii oraz kwestie z zakresu dwustronnej współpracy politycznej, ekonomicznej i bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, szczególny nacisk położony będzie na tematy dotyczące współpracy regionalnej, zwłaszcza w ramach Inicjatywy Trójmorza i Trójkąta Lubelskiego, a także aktualnej agendy transatlantyckiej i europejskiej.

Minister poinformował, że podczas wizyty dojdzie do podpisania dokumentu reaktywującego działalność Rady Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, która będzie politycznym forum dyskusji o najważniejszych elementach strategicznej współpracy Polski i Litwy. Szczerski podkreślił, że „jest to kolejny przykład podnoszenia jakości w naszych relacjach dwustronnych”.

Powołanie Rady będzie znaczyło „jakościowo nowy etap wzmocnionej współpracy między naszymi krajami w sferze stosunków dwustronnych oraz na szczeblu Unii Europejskiej i NATO” – czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Gitanasa Nausedy.

„Tradycyjnie w relacjach z Republiką Litewską spotkania polityczne będą sposobnością do przypomnienia wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego i ważnych dla obu krajów rocznic, w tym przypadającej w tym roku 500. rocznicy urodzin Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Zygmunta Augusta” – zaznaczył Szczerski.

Jak poinformował, z tej okazji prezydent zabierze głos przed nowo wybranym parlamentem Republiki Litewskiej oraz spotka się z nową przewodniczącą Sejmasu Viktoriją Cmilite-Nielsen. W programie wizyty przewidziano także odrębne spotkanie z przedstawicielami deputowanych reprezentujących społeczność polską na Litwie.

Prezydenci Duda i Nauseda zainaugurują także obrady forum gospodarczego, którego uczestnicy w formule telekonferencji będą omawiać sposoby na zniwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla gospodarek obu Polski i Litwy.

Prezydent Duda odwiedzi także tradycyjnie cmentarz na Rossie, gdzie niemal dokładnie rok od ich uroczystego ponownego pochówku odda hołd przed grobami powstańców styczniowych oraz złoży kwiaty przed mauzoleum Matki i Serca Syna.

PAP

drukuj