Aktywna polityka zagraniczna prezydenta

Kancelaria Prezydenta zdradziła plany Andrzeja Dudy na najbliższe miesiące związane z polityką zagraniczną. W dłuższej perspektywie prezydent chce się skupić nie tylko na dyplomacji politycznej, ale również gospodarczej.

Już 24 sierpnia prezydent Andrzej Duda odwiedzi Ukrainę, gdzie weźmie udział w obchodach rocznicy ogłoszenia niepodległości tego kraju. Prezydent Polski wygłosi w Kijowie przemówienie do ukraińskich ambasadorów.

– Przygotowujemy także (…) wspólną deklarację polityczną prezydentów Polski i Ukrainy w związku z 25. rocznicą niepodległości, która także podkreśli strategiczne znaczenie niepodległości Ukrainy i faktu, że Polska była pierwszym krajem na świecie, który tę niepodległość uznał – informuje Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

W ubiegłym roku prezydenci Polski i Ukrainy regularnie ze sobą rozmawiali.

– Ta intensywność kontaktów polsko-ukraińskich jest stała – podkreśla Krzysztof Szczerski.

Pod koniec sierpnia prezydent weźmie udział w forum państwa ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Andrzej Duda wraz z prezydent Chorwacji będzie gospodarzem tego spotkania.

– To jest kolejny element budowania spójności środkowoeuropejskiej. Ma to głównie charakter współpracy infrastrukturalnej, gospodarczej, tak, by te trzy morza ze sobą połączyć w zakresie infrastruktury transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej – mówiprezydencki minister.

Prezydent postawi również na dyplomacje gospodarczą. Udało mu się doprowadzić do zacieśnienia kontaktów gospodarczych Polski z Chinami. Zdobyte doświadczenie chce wykorzystać w kontraktach z innymi państwami.

– Pan prezydent tak rozumie swoją rolę, że otwarcia dokonał, a teraz pozostawia to w rękach polskiego rządu i biznesu – zaznacza Krzysztof Szczerski.

W najbliższym czasie Polskę odwiedzi prezydent Kazachstanu. Warszawa liczy na zacieśnienie współpracy z Astaną. Polska chce otworzyć się też na kontakty z państwami Bliskiego Wschodu.

– Tak, żebyśmy także politycznie na Bliskim Wschodzie odbudowali swoją pozycję, którą przez ostatnie lata trochę utraciliśmy. Także będą dość intensywne polityczne kontakty z krajami Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej – wyjaśnia Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej skorzysta z zaproszenia prezydenta Węgier i weźmie udział w obchodach 60. rocznicy powstania węgierskiego. W październiku głowa polskiego państwa uda się do Strasburga, gdzie wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl