fot. PAP/ Jacek Turczyk

Para Prezydencka z okazji urodzin K. Zimermana: Życzymy wciąż tej samej muzycznej pasji i siły wyrazu

Z okazji jubileuszu Pańskich 65. urodzin prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia, wciąż tej samej muzycznej pasji i siły wyrazu, którymi oczarowuje Pan słuchaczy, oraz spełnienia wszelkich zamierzeń artystycznych – napisali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

„Z okazji jubileuszu Pańskich 65. urodzin prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia, wciąż tej samej muzycznej pasji i siły wyrazu, którymi oczarowuje Pan słuchaczy, oraz spełnienia wszelkich zamierzeń artystycznych. Niech możliwie szybkie i pełne otwarcie sal koncertowych pozwoli melomanom podziwiać Pański kunszt w formule bezpośredniej, najbardziej cenionej zarówno przez publiczność, jak i wykonawców” – napisała para prezydencka.

„Pragniemy też gorąco podziękować za wszystko, co Pan uczynił i wciąż czyni dla rozsławienia Polski i naszej rodzimej kultury muzycznej. Jest to przede wszystkim praca, jaką włożył Pan w rozwój swojego unikalnego talentu” – podkreśliła.

W liście przypomniano, że „objawił się on całemu światu podczas IX edycji Konkursu Chopinowskiego w roku 1975, kiedy to oprócz pierwszego miejsca i nagrody głównej zdobył dwie nagrody specjalne”. [czytaj więcej] 

„Swoją grą wywarł Pan ogromne wrażenie na największych osobistościach sceny muzycznej w kraju i za granicą. W kolejnych latach współpracował Pan z absolutną czołówką współczesnych instrumentalistów, dyrygentów i kompozytorów i zyskał sławę jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Pańskie koncerty, występy na prestiżowych festiwalach oraz nagrania płytowe od dziesięcioleci cieszą się ogromną popularnością” – czytamy.

Para Prezydencka doceniła też fakt, że w repertuarze Krystiana Zimermana wśród arcydzieł muzyki klasycznej stale obecne są utwory Polaków: Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, (który zadedykował mu swój jedyny Koncert fortepianowy), a przede wszystkim Fryderyka Chopina.

„Do historii przeszły Pańskie błyskotliwe wykonania i znakomite nagrania jego utworów. W annałach muzyki ważne miejsce zajęły także obchody 150. rocznicy śmierci naszego największego kompozytora. Uświetnił je spektakularny sukces światowego tournée utworzonej przez Pana Polish Festival Orchestra – zespołu, z którym występował Pan jako pianista i dyrygent” – przypomniała para prezydencka.

W jej ocenie Krystian Zimerman należy do osób, „którym nieobojętne są trudności, z jakimi borykają się młodzi muzycy, problemy osób potrzebujących oraz ideał i wyzwanie, jakim jest utrzymanie pokoju na świecie”.

„Honoraria, które przekazuje Pan na cele dobroczynne, przyznawana przez Pana nagroda za najlepsze wykonanie sonaty podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, zaangażowanie, z jakim przekazuje Pan swoją wiedzę i doświadczenia młodym adeptom pianistyki, a także Pańska zdecydowana postawa pacyfistyczna dopełniają wizerunku artysty wielkiego formatu – twórcy, który swoją humanistyczną wrażliwość wyraża nie tylko na polu sztuki” – podkreślono.

Para prezydencka wyraziła zaufanie, że wpływ, jaki Krystian Zimerman wywiera na kolejne pokolenia muzyków i słuchaczy, będzie owocował coraz powszechniejszą i coraz bardziej pogłębioną świadomością wyzwań, przed którymi stoją współczesne państwa i społeczeństwa.

„Prosząc o przyjęcie uroczystych życzeń i gratulacji, wyrażamy nadzieję, że już niedługo ponownie zjawi się Pan w Polsce, aby wystąpić przed rzeszą gorących miłośników Pana talentu. Raz jeszcze – wszystkiego najlepszego” – napisali Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

Życzenia Pary Prezydenckiej dla Krystiana Zimermana

PAP

drukuj