fot. https://prezydent.pl

Para prezydencka o „Moralności pani Dulskiej”: To opowieść o ludziach, z uniwersalnym przesłaniem

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to opowieść o ludziach, bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym – podkreślili w sobotę prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

„To nie jest sztuka, to nie jest tragifarsa o jakiejś wielkiej historii, tam nie ma żadnej polityki. To jest po prostu opowieść o ludziach” – podkreślił prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Podkreślił przy tym, że Zapolska bardzo celnie opisała określone typy postaci ludzkich i ich charakterów, dzięki czemu jej dzieło mogło być wystawiane w różnych wersjach, w różnych częściach kraju.

„Gabriela Zapolska w sposób przejaskrawiony, jak na tragifarsę przystało, pokazuje typ ludzki, jakim jest Dulska – osoba dwulicowa, zakłamana, apodyktyczna, niektórzy by powiedzieli: wręcz okrutna. Chociaż z drugiej strony, gdyby pani Dulska była tutaj między nami i usłyszała te wszystkie słowa, to może nawet rozpłakałaby się i powiedziała, że przecież wszystko, co robiła w życiu, to robiła dla dobra swojej rodziny” – mówił Andrzej Duda.

„Po to, żeby nie okryła się rodzina złą sławą, bo właśnie to było to, na czym pani Dulskiej – i to bardzo wyraźnie widać – zależało najbardziej. Zewnętrzny obraz, stąd mówimy, że była osobą dwulicową i osobą zakłamaną, dlatego że wiele rzeczy, które robi, zwłaszcza te, które są na zewnątrz widoczne, robione są, jak to my dzisiaj mówimy, >>pod publiczkę<<. Tak, żeby dobrze wyglądało, żeby ludzie byli zadowoleni, żeby nie plotkowali, żeby nie mówili źle o rodzinie” – dodał prezydent.

Pierwsza dama zwróciła uwagę, że „Moralność pani Dulskiej” jest utworem ponadczasowym.

„To jest utwór, w którym Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem, za pomocą gorzkiej ironii i dzięki komizmowi, właściwie obnaża moralność mieszczaństwa z początku XX wieku” – mówiła Kornhauser-Duda.

„Utwór również zawiera uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości każe potępić zło i niesprawiedliwość” – podkreśliła pierwsza dama, która podczas omawiania dzieła Gabrieli Zapolskiej przedstawiła okoliczności jego powstania, a także szczegóły jego wersji krakowskiej i lwowskiej.

Lektura dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej – w ramach akcji Narodowe Czytanie – odbywa się na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie; w jego trakcie wystąpią także znani artyści.

PAP

drukuj