fot. PAP/EPA

Papież podziękował włoskim policjantom za patrolowanie Watykanu

Papież Franciszek podziękował włoskim policjantom, pilnującym porządku i bezpieczeństwa w rejonie Watykanu. „Wiem, że ryzykujecie. Jesteście aniołami stróżami placu Świętego Piotra”- mówił w piątek podczas spotkania z policjantami z komisariatu przy Watykanie.

„Wyrażam szacunek i moje wielkie uznanie dla waszej wielkodusznej służby, która nie jest wolna od trudności i ryzyka” – powiedział Franciszek w czasie audiencji tradycyjnie organizowanej na początku roku.

Podkreślił, że codziennie włoscy policjanci patrolują rejon Watykanu.

„Zwłaszcza ostatnio udowodniliście swą kompetencję i odwagę w stawianiu czoła tylu wyzwaniom i różnym zagrożeniom” – zauważył papież odnosząc się do nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, wprowadzonych na czas zakończonego niedawno Roku Świętego i w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym.

Podczas Roku Miłosierdzia Watykan odwiedziło ponad 21 mln pielgrzymów.

Franciszek dodał, że dzięki funkcjonariuszom z inspektoratu włoskiej policji przy Watykanie pielgrzymi mają „bezpieczny wstęp” do bazyliki Świętego Piotra i na audiencje, Msze św. oraz inne uroczystości.

“Znam trud waszej pracy i wasze codziennie poświęcenie” – zapewnił.

Włoscy policjanci z komisariatu przy Watykanie pilnują placu Świętego Piotra i jego bezpośredniej okolicy oraz kontrolują osoby wchodzące do bazyliki i do Auli Pawła VI. Szefową komisariatu jest Maria Rosaria Maiorino. To pierwsza kobieta na tym stanowisku.

PAP/RIRM

drukuj