fot. PAP/EPA

Papież Franciszek w Sudanie Południowym: Odłóżmy broń nienawiści i zemsty

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie Mszę św., w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. „Odłóżmy broń nienawiści i zemsty” – apelował Ojciec Święty.

W homilii Papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że „jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości”. [zobacz więcej]

Dodał, że w obliczu tak wielu ran, przemocy, która karmi się trucizną nienawiści oraz nieprawości, jaka powoduje nędzę i ubóstwo, może nam się zdawać, że jesteśmy mali i bezsilni.

„My, chrześcijanie, choć delikatni i mali, nawet gdy nasza siła wydaje się niewielka w obliczu ogromu problemów i ślepej furii przemocy, możemy wnieść decydujący wkład w zmianę historii” – podkreślił Ojciec Święty.

Apelował, by zacząć od „małego wkładu”.

„W imię Jezusa odłóżmy broń nienawiści i zemsty, aby uchwycić się modlitwy i miłości; przezwyciężmy antypatie i niechęci, które z czasem stały się chroniczne i grożą wzajemnym nastawieniem plemion i grup etnicznych przeciwko sobie; nauczmy się posypywać rany solą przebaczenia, która pali, ale leczy (…). I nawet, jeśli nasze serca krwawią z powodu otrzymanych krzywd, wyrzeknijmy się raz na zawsze odpowiadania złem na zło, a w naszym wnętrzu poczujemy się dobrze; przyjmijmy siebie nawzajem i kochajmy się ze szczerością i wielkodusznością, tak jak Bóg czyni to wobec nas” – wezwał papież Franciszek.

Na zakończenie Mszy św. Biskup Rzymu mówił o odważnym Kościele w Sudanie Południowym. Podkreślił, że chciałby każdemu pozostawić w darze słowo nadziei.

Papież zachęcił do modlitwy do Matki Bożej o pokój w Sudanie Południowym i na całym kontynencie afrykańskim, gdzie – jak zaznaczył – „liczni nasi bracia i siostry w wierze cierpią prześladowania i zagrożenia, gdzie tak wielu ludzi cierpi z powodu konfliktów, wyzysku i ubóstwa”.

„Jesteście w moim sercu, jesteście w naszych sercach, jesteście w sercach chrześcijan całego świata! Nigdy nie traćcie nadziei. I niech się nie zmarnuje okazja do budowania pokoju. Niech pozostaną w was nadzieja i pokój, niech nadzieja i pokój zamieszkają w Sudanie Południowym” – oświadczył Ojciec Święty.

W niedzielę papież Franciszek zakończył wizytę w Sudanie Południowym i udał się w drogę powrotną do Rzymu.

PAP/TV Trwam

drukuj