Mali pielgrzymi w sokólskim sanktuarium

Około 2 tys. dzieci z archidiecezji białostockiej złożyło akt zawierzenia Jezusowi Chrystusowi i Matce Bożej. W sobotę mali pątnicy uczestniczyli w Pierwszej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Dzieci Pierwszokomunijnych do sanktuarium w Sokółce.

Spotkanie dzieci w Sokółce zorganizowane zostało w archidiecezji białostockiej po raz pierwszy. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. To parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie w kaplicy wieczystej adoracji wraz z Najświętszym Sakramentem wystawiona jest przemieniona w niezwykły sposób Cząstka Ciała Pańskiego. Nowe sanktuarium to idealne miejsce, aby wyrazić wdzięczność Bogu za dar Pierwszej Komunii Świętej. – Przyjechałam tu, aby podziękować Panu Jezusowi, że w tym roku po raz pierwszy mogłam Go przyjąć do swego serca – mówi 9-letnia Tereska z białostockiej parafii św. Maksymiliana Kolbego. Na pielgrzymkę do sokólskiego sanktuarium dzieciom, które w tym i ubiegłym roku przyjęły Pierwszą Komunię Świętą, towarzyszyli rodzice oraz katecheci.
Program niezwykłego dnia rozpoczęła uroczysta Eucharystia odprawiona na placu przed murami świątyni. Przewodniczył jej ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Natomiast homilię dla dzieci wygłosił ks. Wojciech Szubzda, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. U stóp sokólskiego sanktuarium mówił on małym pielgrzymom, jak wielką miłością Bóg obdarował człowieka. – Eucharystia zaś jest największym darem miłości, jakim Bóg mógł człowieka obdarzyć – zaznaczył kapłan. Po Mszy św. do dzieci zwrócił się również ks. abp Edward Ozorowski. – Do Sokółki przyszła wiosna Kościoła i zakwitła tak, jak kwitną najpiękniejsze kwiaty – stwierdził. Dziękował Bogu za dar zgromadzonych dzieci, rodzicom wyraził wdzięczność za przyjęcie daru ich życia. – Niech Jezus Chrystus, który jest z nami i będzie z nami aż do skończenia świata, poprzez Sokółkę będzie lepiej słyszany i niech tu doznaje czci za to, że zechciał z nami pozostać w Najświętszym Sakramencie, aby nas przemieniać – dodał ksiądz arcybiskup. Przed końcowym błogosławieństwem metropolita białostocki wraz z dziećmi dokonał aktu zawierzenia Chrystusowi i Matce Bożej. Później przyszedł czas na posiłek, rozrywkę i rekreację na terenie sokólskiego ośrodka sportu. Specjalnie dla małych pielgrzymów zagrały też zespoły dziecięce. Od tej pory pielgrzymka dziękczynna za dar Komunii Świętej ma się odbywać co roku w drugą sobotę czerwca, mają w niej uczestniczyć dzieci, które przyjęły ten sakrament. Tegoroczna pielgrzymka wpisana została w obchody 20-lecia archidiecezji i metropolii białostockiej.


drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl