Papież Franciszek spotkał się z Raulem Castro

Ojciec Święty Franciszek spotkał się w niedzielę z przywódcą Kuby Raulem Castro, który podziękował mu za wkład na rzecz poprawy relacji Hawany ze Stanami Zjednoczonymi. Do audiencji doszło na cztery miesiące przed papieską podróżą do Hawany. 

Po wyjściu z Watykanu z prywatnej audiencji Raul Castro powiedział krótko dziennikarzom: „Podziękowałem Ojcu Świętemu za jego wkład w zbliżenie między Kubą a Stanami Zjednoczonymi”.

Dziennikarze obserwujący prawie godzinne spotkanie w małej salce przy watykańskiej Auli Pawła VI informują, że papież podarował przywódcy kubańskiemu medal z wizerunkiem świętego Marcina, okrywającego płaszczem ubogiego.

„Właśnie to musimy robić; musimy okrywać biedę i pomagać ludziom. Lubię wręczać ten medal, bo to znak dobrej woli” – mówił papież Franciszek do Raula Castro. Podarował mu także swą adhortację apostolską „Radość Ewangelii”, pełną społecznych odniesień.

„To jest tekst, gdzie są deklaracje, które się panu spodobają”- wyjaśnił Papież.

Castro dał Ojcu Świętemu obraz kubańskiego artysty Kacho, przedstawiający krzyż z drewna z łodzi, jakimi podróżują imigranci. Malarz obecny w delegacji do Watykanu powiedział papieżowi, że zainspirowała go jego wizyta na włoskiej wyspie Lampedusa, na którą docierają imigranci i uchodźcy z Afryki.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi opisał klimat audiencji jako „nadzwyczaj serdeczny i rodzinny”, który jest dobrą przesłanką dla papieskiej wizyty na Kubie pod koniec września. Dodał, że podczas spotkania Raul Castro mówił dużo o przygotowaniach do tej pielgrzymki.

Po audiencji u papieża Raul Castro, który do Rzymu przyjechał z Moskwy z uroczystości w 70. rocznicę zakończenia wojny, spotkał się z premierem Włoch Matteo Renzim.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem włoskiego rządu Raul Castro mówiąc o swym spotkaniu z papieżem – jezuitą podkreślił, że on sam zawsze kształcił się w szkołach jezuickich. Zapewnił, że uważa swą rozmowę z papieżem Franciszkiem za „poruszającą” i że będzie uczestniczył we wszystkich papieskich uroczystościach podczas wrześniowej wizyty. „Czytam wszystkie wystąpienia papieża” – mówił Castro. „Jeśli papież będzie dalej tak mówił, jak teraz, to wrócę do Kościoła katolickiego”- oświadczył kubański przywódca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl