fot. flickr.com

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w USA

Ojciec św. Franciszek zakończył wizytę apostolską na Kubę. Papież we wtorek przybył do Stanów Zjednoczonych. W bazie wojskowej Andrews w Waszyngtonie Ojca św. przywitał prezydent Barack Obama z małżonką Michelle.

W środę po południu czasu polskiego Papież wygłosi przemówienie w Białym Domu; w katedrze św. Mateusza spotka się z amerykańskimi biskupami.

Późnym wieczorem następca św. Piotra będzie sprawował Eucharystię w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego poczęcia NMP. W programie sześciodniowej pielgrzymki Papieża do USA są m.in. wizyty w Kongresie Stanów Zjednoczonych i w siedzibie ONZ, a także VIII Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii. ZOBACZ PROGRAM

Ks. prof. Jan Machniak z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II spodziewa się przesłania Ojca św. Franciszka w dwóch ważnych sprawach dotyczących ubóstwa i rodzin.

– Przede wszystkim Ojciec św. będzie w siedzibie ONZ. Wszyscy papieże – od Pawła VI – występowali przed tym międzynarodowym forum i papież Franciszek też tam jedzie, ze swoim charyzmatem otwierania się na ubogich. Na pewno będzie tym wielkim współczesnego świata przypominał o uciekinierach, o wojnach, o ofiarach przemocy, gwałtu. O tych najuboższych współczesnego świata, o ludziach, którzy cierpią z powodu głodu, żeby wyjść im z pomocą. Ojciec św. ma w programie jeszcze jeden, bardzo ważny punkt – udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. Wiemy, jak ważny jest to temat dla Papieża. Rodzina jest fundamentem życia w ogóle. Wobec tych wszystkich problemów, jakie dziś się pojawiają (in vitro, aborcja) Papież Franciszek będzie przypominał nauczanie Kościoła w tej dziedzinie – mówi ks. prof. Jan Machniak.

Ostatniego dnia na Kubie Jego Świątobliwość sprawował Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej z El Cobre w Santiago de Cuba.

W homilii powiedział, że kubańska ojczyzna narodziła się i rozwijała w cieple kultu do Panny Miłosierdzia. Papież zauważył, że dusza ludu kubańskiego, wykuwała się wśród bólu, niedostatków, które nie zdołały zagasić wiary.

To babcie i matki dzięki czułości i miłości były znakami nawiedzenia, męstwa, wiary dla swych wnuków, w swych rodzinach dodał Franciszek. W tym kontekście Papież wezwał zgromadzonych do odnowienia wiary.

– Z pokolenia na pokolenie, dzień po dniu jesteśmy zapraszani do odnawiania swojej wiary. Jesteśmy zapraszani do przeżywania rewolucji czułości jak Maryja – Matka miłosierdzia. Jesteśmy zapraszani do wyjścia z domu, do otwierania oczu i serc na innych. Nasza rewolucja musi obejmować czułość, radość, która staje się zawsze bliskością, która zawsze staje się współczuciem i prowadzi nas do zaangażowania się, aby służyć innym – powiedział Ojciec  św. Franciszek.

W katedrze Wniebowzięcia NMP w Santiago Ojciec św. spotkał się z rodzinami. Papież powiedział, że w wielu dzisiejszych kulturach znika przestrzeń rodzinna. Przestrzegał, że bez rodziny, bez ciepła ogniska domowego życie staje się puste.

– Rodzina ratuje nas od dwóch aktualnych zjawisk, od dwóch rzeczy, które dzieją się na naszych oczach: od podziałów i umasowienia. W obu przypadkach osoby zamienią się w jednostki odizolowane, którymi łatwo jest manipulować i sterować. Zastajemy wówczas społeczeństwa podzielone, rozerwane, rozdzielone lub w najwyższym stopniu umasowione, co jest następstwem zerwania więzi rodzinnych, gdy traci się relację które tworzą nas jako osoby, które uczą nas bycia osobami – wyjaśnił Papież.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj