Papież Franciszek rozpoczął podróż apostolską do Chile i Peru

Ojciec Święty Franciszek wyruszył dziś w podróż apostolską do Chile i Peru. W ciągu siedmiu dni papież odwiedzi 6 miast i wygłosi ponad 20 przemówień i homilii.

Pierwsze cztery dni pielgrzymki to pobyt w Chile, gdzie Ojciec Święty spotka się m.in. z władzami kraju, młodzieżą i duchowieństwem. Mottem wizyty w tym kraju będą słowa: „Pokój mój daję Wam”.

Komentatorzy oczekują, że papież zabierze głos w obronie tubylczego ludu Mapuczów, którego członkowie od wielu lat domagają się uznania swoich praw.

W czwartek papież przybędzie do Peru. Hasłem drugiego etapu pielgrzymki jest: „Zjednoczeni w nadziei”.

O. Dariusz Mazurek, misjonarz pracujący w Peru, podkreślił, że kraj ten potrzebuje wizyty następcy św. Piotra, szczególnie w sytuacji, gdy wielu katolików odchodzi do innych religii. Wskazał, że społeczeństwo jest podzielone ze względów politycznych.

– Cała społeczność, na kanwie polityki, tutaj, w Peru, została dość mocno podzielona. Tematem wizyty papieża jest zdanie: „Zjednoczeni w nadziei”. Możemy mieć zatem nadzieję, że wizyta papieża pomoże jednak przełamać pewne opory, być może nawet zawiści polityczne, i pozwoli, by Peru się scaliło. Nie ukrywamy bowiem, że papież jest darzony w Peru ogromnym szacunkiem. Myślę, że tego potrzebuje Peru, stanięcia ponad podziałami – powiedział o. Dariusz Mazurek.

Chile i Peru były już w przeszłości celem papieskich pielgrzymek. W 1986 r. tygodniową wizytę apostolską w Chile odbył Papież Jan Paweł II. Dwukrotnie odwiedził także Peru – w 1985 r. i 1988 r. Oba kraje dotyka poważny problem ubóstwa i ludzi odrzuconych przez społeczeństwo.

RIRM

drukuj