fot. polskieradio.pl

Min. Sasin: Komitet Stały zajmie się dziś projektem o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś projektem ustawy o powołaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka – poinformował szef Komitetu Jacek Sasin.

Jacek Sasin powiedział dziś w Polskim Radiu 24, że Instytut ma „zinstytucjonalizować wspólne oczekiwanie Polski i Węgier”.

Żebyśmy wspierali te wszystkie inicjatywy, które będą zmierzały do ściślejszej współpracy między Polską a Węgrami tj. stypendia, dofinansowania do różnego rodzaju wspólnych imprez, które będą miały podkreślać nasze wielowiekowe związki, nie tylko teraz, współcześnie, ale też historycznie” – powiedział szef Komitetu Stałego.

Dodał, że projekt ustawy jest pokłosiem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie, i jest także symetrycznym działaniem z polskiej strony, bo – jak podkreślił Jacek Sasin – „taka fundacja na Węgrzech powstała już wcześniej”.

Do zadań Instytutu, nadzorowanego przez premiera, należeć będzie przekazywanie młodym pokoleniom znaczenia tradycji polsko-węgierskiej, wzmocnienie współpracy i nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodym pokoleniem oraz wspieranie inicjatyw, projektów naukowych i oświatowych mających na celu wzajemne poznawanie języka, kultury, historii i polityki obu państw. Ma on też wzmacniać konkurencyjność obu krajów poprzez wspieranie myśli innowacyjnej polsko-węgierskich organizacji kulturalnych, gospodarczych i politycznych, a także finansować lub dofinansowywać przedsięwzięcia na rzecz współpracy.

Patronem Instytutu będzie Wacław Felczak – podczas II wojny światowej kurier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. W latach powojennych został on skazany na dożywocie (aresztowano go w 1947 r. w Czechosłowacji, gdy organizował ucieczkę przywódców PSL z Polski, skazano w 1948 r. po długotrwałym śledztwie – PAP); uwolniono go dopiero w 1956 r. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, prowadzone przez Felczaka „w latach 80-tych na Węgrzech działania przyczyniły się do sformułowania węgierskiej opozycji demokratycznej, w tym partii Fidesz w 1988 r.”.

Jacek Sasin – poseł PiS, który dotychczas pełnił m.in. funkcję szefa sejmowej komisji finansów – kieruje Komitetem Stałym Rady Ministrów od ubiegłego tygodnia. Wcześniej funkcję tę pełnił Henryk Kowalczyk, który w ramach rekonstrukcji rządu objął tekę ministra środowiska. 

PAP/RIRM

drukuj