PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin: Dzisiaj wszystkie spółki Skarbu Państwa stają w jednym szeregu w walce z epidemią. To one będą kluczowe dla odbicia gospodarczego

Dzisiaj wszystkie spółki Skarbu Państwa stają w jednym szeregu do dyspozycji państwa polskiego i jego obywateli w walce z epidemią. Spółki Skarbu Państwa będą kluczowe dla odbicia gospodarczego. One będą miały największy potencjał do tego, żeby budować wzrost gospodarczy -podkreślał Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W życie wchodzi tzw. tarcza antykryzysowa – ustawa mająca przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Jej głównym celem jest zachowanie ciągłości finansowej firm oraz zachowanie miejsc pracy.

– Możemy spodziewać się kryzysu wielkich rozmiarów. To, co dzieje się już w tej chwili i to, co przed nami, to rzeczywiście duże perturbacje w gospodarce spowodowane ograniczeniami i konsekwencjami epidemii, która dzisiaj jest plagą dla Europy, ale również dla Polski. Rzeczywiście bardzo szybko przygotowaliśmy rozwiązania, które mają dzisiaj w krótkiej perspektywie czasu ochronić przede wszystkim najmniejsze firmy, małe i średnie, ale również tych Polaków, którzy jako mikro przedsiębiorcy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą tak, aby mogli przetrwać ten pierwszy okres zamrożenia gospodarki i aby mogli wznowić swoją działalność po tym, jak główna fala epidemii minie – zaznaczył Jacek Sasin.

Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB. Rozwiązania w ramach tarczy mają pomóc firmom przetrwać ciężki okres kryzysu.

– One oczywiście – mówimy to uczciwie – nie zrekompensują wszystkich strat, to jest niemożliwe. Te straty są na tyle duże w Polsce i w innych krajach europejskich, że żaden z tych krajów nie będzie w stanie spowodować, że przedsiębiorcy czy obywatele nie poniosą żadnego uszczerbku. Chodzi o to, żeby uszczerbek był na tyle nieduży, aby firmy mogły przetrwać, bo przyjdzie ten moment, kiedy będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować i wtedy potrzebny jest potencjał, potrzebni są pracownicy, potrzebna jest możliwość szybkiego reaktywowania gospodarki – wyjaśnił wicepremier.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że kluczową rolę w odbudowie gospodarki po zakończeniu pandemii będą odgrywały spółki Skarbu Państwa.

– Spółki Skarbu Państwa będą kluczowe dla odbicia gospodarczego. One będą miały największy potencjał do tego, żeby budować wzrost gospodarczy. Dzisiaj te spółki działają w bardzo trudnej sytuacji, bo wiele z nich boryka się z problemami nie mniejszymi, ale w dużo większej skali niż małe przedsiębiorstwa, chociażby Polskie Linie Lotnicze LOT – nasza duma. Te linie, które od kilku tygodni są uziemione, realizują tylko loty w ramach programu „LOT do domu” i robią to bardzo dobrze; przywożą do Polski Polaków z całej kuli ziemskiej. Natomiast przewidujemy i takie są prognozy, że linie będą uziemione jeszcze przez kilka miesięcy. Pilnie opracowujemy program przetrwania, który będzie wiązał się nie tylko z pewną restrukturyzacją firmy, ale także z koniecznością udzielenia jej pomocy publicznej – powiedział minister aktywów państwowych.

Spółki Skarbu Państwa już teraz aktywnie włączają się w walkę z koronawirusem.

– Dzisiaj wszystkie spółki Skarbu Państwa stają w jednym szeregu do dyspozycji państwa polskiego i jego obywateli w walce z epidemią – pomagają, kładą swoje pieniądze, prawie 100 mln złotych wyłożyły poprzez swoje fundacje na zakup sprzętu medycznego, same ten sprzęt kupują za granicą, ściągają go do Polski. Orlen czy KGHM to są firmy, które najmocniej realizują zakupy. (…) W wielu firmach została wdrożona produkcja płynu dezynfekcyjnego czy maseczek – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z wicepremierem Jackiem Sasinem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl