fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Obecność ubogich przywraca atmosferę Ewangelii

Dziś obchodzimy III Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. Podczas Eucharystii w bazylice watykańskiej Ojciec Święty podkreślił, że obecność ubogich przywraca atmosferę Ewangelii. Dodał, że „ubodzy ułatwiają nam dostęp do Nieba” i są „skarbem Kościoła”.

Podczas homilii Ojciec Święty przypomniał, że aby pomóc nam uchwycić to, co jest w życiu ważne, Jezus przestrzega przed dwoma pokusami. Pierwszą z nich jest pośpiech. Nie należy – jak mówił Papież – naśladować tych, którzy szerzą niepokój i podsycają lęk przed innymi i przed przyszłością.

– Pociągnięci najnowszą wrzawą nie znajdujemy już czasu dla Boga i brata, który mieszka w pobliżu – podkreślił papież Franciszek.

W manii biegania, zdobycia wszystkiego i natychmiast – jak mówił Ojciec Święty – irytuje ludzi ten, kto zostaje z tyłu.

– Ileż osób starszych, nienarodzonych, niepełnosprawnych, ubogich jest uważanych za bezużyteczne. Spieszymy się, nie martwiąc się, że dystanse się pogłębiają, że chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu – akcentował Papież. 

Jako drugą pokusę Ojciec Święty wskazał „pokusę ego”, czyli czynienia dobra czy pomagania innym dla własnej korzyści. Słowo Boże naucza, aby dawać tym, którzy nie mogą się odwdzięczyć, by służyć innym nie szukając zapłaty i wzajemności.

– Czy pomagam komuś, od kogo nie będę mógł otrzymać? Czy ja, chrześcijanin, mam przynajmniej jednego ubogiego za przyjaciela? Ubodzy są cenni w oczach Boga, ponieważ nie mówią językiem ego: nie utrzymują się samodzielnie, własnymi siłami, potrzebują ludzi, którzy wezmą ich za rękę – wskazał papież Franciszek.

Obecność ubogich przywraca nas do atmosfery Ewangelii, gdzie błogosławionymi są ubodzy w duchu.

– Jakże byłoby wspaniale, gdyby ubodzy zajmowali w naszym sercu miejsce, jakie mają w sercu Boga! Przebywając z ubogimi, służąc ubogim, uczymy się gustów Jezusa, rozumiemy, co zostaje, a co przemija – zaznaczył Ojciec Święty.

W południe papież Franciszek wraz z wiernymi odmówił Anioł Pański. Podczas rozważań podkreślał, że odpowiedzią na nienawiść musi być miłość, a na zniewagę – przebaczenie.

W Światowym Dniu Ubogich Papież mówił również, że bolesna jest panująca w społeczeństwach obojętność wobec najbiedniejszych. Po modlitewnym spotkaniu Ojciec Święty spotkał się z ubogimi w Auli Pawła VI, których zaprosił na wspólny obiad.

– Dziękuję, że tutaj jesteście. Mam nadzieję, że Pan pobłogosławi nas wszystkich podczas tego spotkania i wasze rodziny. Niech Pan błogosławi wszystkim – powiedział papież Franciszek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl