Papież Franciszek: budujcie pokój od małych gestów braterstwa

Budujcie pokój, poczynając od małych gestów braterstwa – apelował do wiernych w czasie modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Papież podkreślał, że pokój jest szczególnym darem o który powinniśmy prosić w naszych modlitwach.

W czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego w Nowy Rok Światowego Dnia Pokoju. Jego tematem były słowa „już nie niewolnicy, ale bracia”.

– Mam nadzieję, że stanie się możliwe pokonanie wyzysku człowieka przez człowieka. Ten wyzysk jest plagą, jest złem społecznym, które upokarza relacje międzyludzkie i utrudnia życie w komunii w duchu szacunku, sprawiedliwości i miłości. Każdy człowiek i każdy naród łaknie i pragnie pokoju, dlatego budowanie pokoju jest konieczne i pilne! – akcentował papież Franciszek.

Jego Świątobliwość podkreślał, że pokój nie jest tylko brakiem wojny, ale jest pewnym ogólnym stanem, w którym osoba ludzka może żyć w harmonii z samą sobą, z naturą i innymi ludźmi. Jednak uciszenie broni i zatrzymanie ognisk wojny jest konieczne, aby rozpocząć drogę, która prowadzi do osiągnięcia pokoju w różnych jego aspektach.

– Myślę o krwawych konfliktach w wielu regionach naszej Planety, o napięciach w rodzinach i wspólnotach, a także o kontrastach istniejących w naszych miastach, w naszych krajach, pomiędzy grupami różniącymi się kulturowo, etnicznie i religijnie. Musimy być przekonani, że mimo zauważalnych różnic, harmonia jest zawsze możliwa, na każdym poziomie i w każdej sytuacji. Nie ma przyszłości bez projektów i postanowień dotyczących pokoju! – mówił papież Franciszek.

Papież podkreślał, że pokój jest szczególnym darem o który powinniśmy prosić w naszych modlitwach.

– Na początku nowego roku, wszyscy jesteśmy wezwani, aby na nowo zapalać w sercu impuls nadziei, który powinien przekładać się na konkretne dzieła pokoju. Kiedy trudno tobie z kimś wytrzymać, czyń pokój, w twoim domu czyń pokój, w twojej wspólnocie – czyń pokój, w twojej pracy – czyń pokój! Dzieła pokoju, pojednania i braterstwa. Każdy nas powinien podejmować gesty braterstwa wobec bliźniego, zwłaszcza wobec tych, którzy doświadczają napięć w rodzinie czy też wszelkiego rodzaju nieporozumień – tłumaczył Ojciec Święty.

Te małe gesty mają wielką wartość: mogą być ziarnem, które daje nadzieję, może otworzyć drogi i perspektywy dla pokoju – podkreślał Papież.

Ojciec Święty zapowiedział, że na konsystorzu 14 lutego mianuje 20 nowych księży kardynałów. Reprezentują oni wszystkie kontynenty. Jest wśród nich tylko jeden przedstawiciel Kurii Rzymskiej. Wśród nominatów nie ma żadnego Polaka. Po raz pierwszy w historii swych kardynałów będą miały: Mjanma, Panama, Wyspy Zielonego Przylądka i Wyspy Tonga.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl