fot. PAP/EPA

Państwo Islamskie apeluje o zabijanie głównie Amerykanów i Francuzów

Organizacja Państwo Islamskie skierowała apel do swych bojowników, by zabijali obywateli państw tworzących koalicję do walki z dżihadystami w Iraku i Syrii, głównie Amerykanów i Francuzów – informują media.

W propagandowym nagraniu audio zamieszczonym w internecie rzecznik organizacji Państwo Islamskie (IS) Abu Muhammad al-Adnani zachęcał muzułmanów do zabijania „każdym sposobem niewiernych” w tych krajach, które popierają amerykańską i francuską akcję militarną przeciwko IS.

– Jeśli możecie zabić niewiernego Amerykanina czy Europejczyka – zwłaszcza plugawego Francuza – lub Australijczyka czy Kanadyjczyka, każdego (…) niewiernego, w tym obywateli państw koalicji przeciw Państwu Islamskiemu, zabijcie go w dowolny sposób – powiedział al-Adnani.

Media przypominają o wcześniejszych nagraniach IS, w tym wideo z egzekucji dwóch amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stephena Sotloffa, a także pracownika pomocy humanitarnej Brytyjczyka Davida Hainesa.

Sunnickie ugrupowanie Państwo Islamskie opanowało ostatnio znaczne obszary wschodniej Syrii oraz północnego i zachodniego Iraku, represjonując tam na masową skalę inne wspólnoty religijne, w tym chrześcijan. Na opanowanych przez siebie obszarach Iraku i Syrii Państwo Islamskie ogłosiło kalifat.

Prezydent USA Barack Obama autoryzował w tym miesiącu amerykańskie naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii. Naloty takie Amerykanie prowadzą już w Iraku. Oprócz Amerykanów ataki powietrzne w Iraku prowadzą Francuzi.

PAP

drukuj