Państwa UE dołączą do krytyków polskiej nowelizacji ustawy o IPN?

Kraje Unii Europejskiej mogą dołączyć do krytyków nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w Polsce. Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że 5 czerwca Brytyjska Izba Gmin zorganizuje debatę na ten temat. Taki pomysł mają rozważać też dwa inne kraje UE. Wcześniej krytyka zapisów ustawy padła ze strony Izraela i USA.

Z inicjatywą debaty w Wielkiej Brytanii wyszedł deputowany partii pracy Alex Sobel, syn historyka żydowskiego pochodzenia, który w 1964 r. opuścił Polskę.

W liście do szefa brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Borisa Johnsona, Alex Sobel napisał, że nowela zagraża rzetelnemu i historycznemu opisowi Holokaustu, i może prowadzić do prześladowania osób, które ujawniają prawdę związaną z tymi zbrodniami. Uważa on, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej otwiera drogę do potencjalnego zaprzeczenia istnienia Holokaustu.

Europoseł prof. Karol Karski mówi, że do organizacji debat w parlamentach innych krajów należy podchodzić z dystansem.

– To jest oczywiście pytanie, na ile tego typu debaty są częścią jakiegoś szerszego projektu, a na ile indywidualną inicjatywą któregoś z posłów, który w ramach przysługujących mu uprawnień, w ramach Parlamentu, jest skłonny poprosić o uzyskanie odpowiedzi na pytanie na forum Parlamentu. Zanim to będzie miało miejsce, nie przesądzałbym czegokolwiek, podkreślając jednocześnie, że jest to kwestia relacji między Polską a Izraelem oraz środowiskiem żydowskim i w tym gronie powinna zostać wyjaśniona. Odpowiednie rozmowy w celu optymalizacji tej sprawy toczą się cały czas – zaznacza Karol Karski.

Tymczasem według gazety, brytyjskie władze również poważnie traktują sprawę ustawy o IPN. Minister ds. europejskich Alan Duncan miał o niej rozmawiać m.in. z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.

Obecnie nowelizacja ustawy o IPN czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny. Możliwe, że stanie się to jeszcze w maju.

Nowela, która obowiązuje od 1 marca przewiduje kary za przypisywanie Polsce lub Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl