fot. PAP

Palikot pod śledztwem

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie haniebnego wybryku Janusza Palikota sprzed trzech lat, kiedy to polityk zestawił krzyż z kiełbasą i butelką wódki.

Śledztwo wszczęła 25 listopada Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. – Sprawa jest w toku, zostało wszczęte i prowadzone jest dochodzenie. W chwili obecnej uzyskiwany jest materiał dowodowy, w tym m.in. przesłuchiwani są świadkowie – informuje prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone w sprawie naruszenia uczuć religijnych.

Zostało wszczęte po zawiadomieniu gdańskiego Stowarzyszenia „Godność” zrzeszającego byłych działaczy „Solidarności” i byłych więźniów politycznych z lat 1980-1989. Pierwotne postępowanie, które trafiło do prokuratury Gdańsk-Oliwa, zostało jednak umorzone.

– Zwróciliśmy się wówczas o wszczęcie postępowania z powodu naruszenia naszych uczuć religijnych. Trzy lata temu prokuratura w Gdańsku-Oliwie to postępowanie umorzyła – mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”.

– Zdarzyła nam się następna sprawa, złożyliśmy zażalenie do Andrzeja Seremeta i przypomnieliśmy tamtą sprawę. Poprzez prokuratora generalnego i poprzez prokuraturę okręgową trafiła do prokuratury Warszawa-Ochota – mówi Nowak. – Obecnie dostaliśmy zawiadomienie, że warszawska prokuratura podjęła takie dochodzenie. Uznała jednak, że trzeba podjąć sprawę umorzoną przez gdańską prokuraturę – dodaje.

Śledztwo dotyczy niewybrednego happeningu Palikota w listopadzie 2010 r., do którego doszło przed siedzibą Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Wówczas Palikot wraz z kilkoma swoimi zwolennikami ustawił ponadmetrowy krzyż, przy którym umieścił butelkę wódki i położył pęto kiełbasy. Dziennikarzom oświadczył, że inscenizacja ta jest symbolem „wszystkich grzechów głównych polskiego Kościoła, w tym pychy, obżarstwa, nieczystości”.

– To było wyjątkowo ohydne, zdjęcie twarzy księdza arcybiskupa przybite na krzyżu, serdelki, i to wszystko w świetle reflektorów, telewizji – ocenia Nowak.

Stowarzyszenie „Godność” niezwłocznie złożyło do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku-Oliwie wniosek o ściganie Palikota z powodu dokonania przez niego sprofanowania krzyża podczas happeningu byłego posła PO. – Nie pozwolimy, aby w wolnej Polsce profanowano krzyż – podkreślał wówczas Nowak, dodając, że jego organizacja przeciwstawia się pseudopolitykom i pseudoartystom, którzy wykorzystują krzyż do budowania swej pozycji.

Zenon Baranowski

drukuj