P.Jaki: nie złożę wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi prowadzącej moją sprawę

Nie złożę wniosku o postępowanie dyscyplinarne – napisał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w niedzielę wieczorem na Twitterze. Chodzi o wniosek wobec sędzi prowadzącej cywilny proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony mu przez posła PO Roberta Kropiwnickiego.

„Nie złożę wniosku o post. dyscypl. Siłą jest umiej. przyznania do błędu. RP czeka na reformę sądów i może tu przeszkadzać moje 1zdanie za dużo” – napisał.

„Jestem nieuczciwie traktowany przez sąd–poseł PO chce konfiskaty mojego całego majątku (w sprawie, w której jak wiele wskazuję mam rację) Dlatego walczę – ale ja mogę przegrać. Natomiast Polska już nie może. Za dużo czasu i środków straciliśmy przez fatalne sądownictwo” – zaznaczył.

Jaki informował w piątek, że złożył wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi, która prowadzi cywilny proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony mu przez posła PO Roberta Kropiwnickiego. Chodzi o słowa Jakiego, które padły pod koniec stycznia z mównicy sejmowej – że Kropiwnicki prowadzi w swoim mieszkaniu agencję towarzyską.

Podczas piątkowej rozprawy Jaki powołał się na publikację piątkowego „Super Expressu”, w której przytoczono zeznania jednej z kobiet przesłuchanych przez legnickich śledczych. Przyznała ona, że w mieszkaniu Kropiwnickiego świadczyła usługi seksualne, ale na własny rachunek, nikt nie czerpał z tego korzyści. Jaki zwrócił uwagę sądowi, że wymaga to zbadania i złożył gazetę z publikacją jako wniosek dowodowy w sprawie.

Patryk Jaki podnosił przed sądem, że chroni go immunitet, a jego słowa padły z sejmowej mównicy i chociażby z tego względu nie powinien ponosić żadnych konsekwencji. Sędzia, której ukarania chce Jaki, odmówiła odrzucenia pozwu, uznając, że sprawa może być przedmiotem rozprawy w trybie cywilnym.

Wiceminister ocenił, że postawa sędzi była stronnicza.

„Widać, że jest to, niestety, zemsta pani sędzi za krytykowanie sądów. Złożyłem wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec pani sędzi oraz by jednocześnie zbadać, w jaki sposób sprawę dostała ta akurat sędzia” – mówił wiceminister.

Jak dodał, nie boi się, że będzie mu zarzucane ingerowanie w działanie sądów. Przypomniał, że zarówno konstytucja, jak i ustawa w sposób szczególny chroni posłów i ich wypowiedzi na forum Sejmu.

PO i N, w związku z tą sprawą, domagają się odwołania Jakiego z rządu.

PAP/RIRM

drukuj