P. Woźniak: PGNiG ma podpisać umowę na wydobycie metanu ze złóż węgla należących do PGG kopalni Murcki-Staszic

PGNiG „na dniach” powinno podpisać umowę na wydobycie metanu ze złóż węgla należących do PGG kopalni Murcki-Staszic. Poinformował o tym prezes gazowej spółki Piotr Woźniak. Pierwsza tego typu umowa PGNiG z PGG dotyczy ruchu Bielszowice kopalni Ruda.

Prezes Piotr Woźniak o zamiarach podpisania kolejnej umowy mówił w czasie prezentacji efektów programu Geo-Metan, czyli odmetanowania nieprzeznaczonych do eksploatacji złóż węgla w Gilowicach.

Takim działaniom sprzyjają najnowsze, niepublikowane jeszcze szacunki zasobów metanu w pokładach węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Są one wyższe niż poprzednie – poinformował prezes PGNiG. Zamiast 170 mld metrów sześciennych mowa teraz o 193 mld metrów sześciennych i te szacunki będą rosły – wskazał.

– My na Górnośląskie Zagłębie Węglowe patrzymy jak na jedno wielkie złoże gazu ziemnego, czyli metanu, nie węgla. Ten wydobywany metan  jest wysokokaloryczny – jest to gaz o zawartości 96-98 proc. metanu, tak że nadaje się bezpośrednio do tłoczenia do sieci przesyłowej albo dystrybucyjnej. Nie zawsze jest to wykorzystywane na lokalne potrzeby, bo my go tłoczymy i będziemy tłoczyć do sieci, ale w zależności od natężenia przepływu może on trafić do lokalnych odbiorców albo poza Śląsk. Niech trafia tam, gdzie jest potrzebny – mówił Piotr Woźniak.

W ramach Geo-Metanu PGNiG razem z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym zamierzają usuwać metan ze złóż węgla przed jego eksploatacją.

Docelowo PGNiG planuje wydobywać ze złóż węgla kamiennego co najmniej 1 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

RIRM

drukuj