fot. PAP/Darek Delmanowicz

P. Szefernaker: Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ma charakter techniczny

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany doprecyzowują obowiązujące przepisy. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker, poinformował na konferencji prasowej, że projekt ma w głównej mierze charakter techniczny.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych wskazał, że w noweli znalazły się m.in. przepisy umożliwiające ukraińskim psychologom tymczasowe świadczenie usług na rzecz swoich rodaków. Dodał, że w kolejnych tygodniach przygotowane zostaną rozwiązania dotyczące systemu edukacji.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1511315251492495364

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy, Paweł Szefernaker, podkreślił, że zmiany zostały wypracowane z podmiotami, które na co dzień działają na rzecz wsparcia uchodźców.

– To przede wszystkim współpraca z samorządem. Jeżeli będą kolejne propozycje, będziemy je rozważać. Nowelizacja ustawy to przede wszystkim doprecyzowanie wielu procedur, które odbywają się na rzecz wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. To przepisy z zakresu zdrowia, polityki pracy oraz kwestie dot. doprecyzowania procedur, które na co dzień są związane z pomocą uchodźcom – wyjaśnił Paweł Szefernaker.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie 12 marca. Umożliwia uchodźcom m.in. legalizację pobytu w Polsce i otrzymanie numeru PESEL. Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski przybyło już 2,5 mln uchodźców z Ukrainy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl