fot. www.gov.pl

P. Müller: Polska jest w dialogu z Unią Europejską

Rzecznik rządu, Piotr Müller, zapewnił, że Polska jest w dialogu z Unią Europejską. Polityk odniósł się w ten sposób do ultimatum, jakie naszemu krajowi postawiła Komisja Europejska.

Instytucja ta zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zwróciła się o potwierdzenie do 16 sierpnia, że Polska zastosuje się do nich. Piotr Müller oświadczył, że w tym czasie rząd będzie przedstawiał swoje argumenty.

– Nie nazywałbym tego ultimatum. Mamy miesiąc, aby odnieść się do dokumentów, które przedstawiła Komisja Europejska. Wykorzystamy ten czasy, aby przedstawić argumenty, które podnosimy od dłuższego czasu. W kwestii wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii europejskiej to adresatem jest Sąd Najwyższy. Tylko Sąd Najwyższy jako najważniejszy polski sąd w zakresie sądownictwa powszechnego powinien decydować, co postanowić w konsekwencji. Oczywiście uwzględniając drugi ważny element wymiaru sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego, który pewne wyroki i rozstrzygnięcia wydał – poinformował rzecznik rządu.

Rzecznik rządu odniósł się też do ewentualnych kar za niewykonanie wyroków TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej.

Zaznaczył, że obecnie nie ma podstaw do wniosku w tej sprawie i Polska zamierza to podkreślać.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl