P. Müller: Będzie kilku nowych ministrów; będą też zmiany strukturalne w rządzie

Będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym w rządzie. Niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów – zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

„W ramach zmiany rządu będzie zmienionych kilku ministrów i, co za tym idzie, będzie kilku nowych ministrów. Będą również zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienia się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajedzie” – mówił w piątek rzecznik rządu pytany o te kwestie przez dziennikarzy.

Piotr Müller wyjaśnił, że „nie będzie to rewolucja” w rządzie Morawickiego, a raczej „korekty”.

„Kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie w tym w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera” – dodał.

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Müller nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcje wicepremiera. Poinformował, że skład rządu w piątek przedstawi premier Mateusz Morawiecki.

„Myślę, że nie będzie zaskoczenia w tym zakresie” – ocenił rzecznik rządu.

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Według Piotra Müllera zaprzysiężenie nowych ministrów będzie możliwe w przyszłym tygodniu – zależy to jednak od terminów wyznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji – pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

PAP

drukuj