fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

P. Jaki: Jeśli będę prezydentem Warszawy, nie będę oddawał mieszkań z lokatorami

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zapowiedział, że jeśli wygra jesienne wybory, nie będzie oddawał mieszkań z lokatorami. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki był pytany na konferencji prasowej o obecnie funkcjonujące przepisy dot. prawa reprywatyzacyjnego w kontekście ochrony najemców.

Patryk Jaki przyznał, że duża ustawa reprywatyzacyjna być może pomogłaby, ale nie rozwiązałaby wszystkich problemów. Dodał, że większość tych spraw rozgrywa się na poziomie władzy wykonawczej, czyli decyzji podejmowanych w stołecznym ratuszu.

– Jeśli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to już nie będę wydawał mieszkań z lokatorami – to będzie moja pierwsza decyzja i  nie będzie tego typu problemów. A inna sprawa to to, co pani prezydent teraz robi, np. podwyższając środki za czynsze czy środki za użytkowanie wieczyste – nagle po 500 czy po 600 proc. rosną w Warszawie – to jest niedopuszczalne, ale tutaj również nie jest potrzebna ustawa. Tu jest potrzebne mądra decyzja na poziomie władzy wykonawczej. To mniej więcej tak, jak jest z reprywatyzacją. Śp. Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy, nie miał żadnej ustawy, tak samo jak nie ma pani prezydent, a nie oddawał mieszkań złodziejom. W żadnej ustawie nie zapisze się uczciwości. Albo ktoś jest uczciwy, albo nie jest – komentował Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przewodniczy komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Komisja działa od ponad roku. W tym czasie komisja odzyskała już majątek wart kilkaset milionów złotych,  przyznała także odszkodowania, a do aresztów trafili pierwsi tzw. czyściciele kamienic.

RIRM

drukuj