P. Gliński: Kultura jest podstawą rozwoju; bez wiedzy o świecie, historii jesteśmy słabsi na rynku

Kultura jest podstawą rozwoju w sensie świadomościowym, budowy postaw kreatywnych, ale także w sensie wiedzy, jaką przynosi o świecie – powiedział PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Bez wiedzy o świecie, o historii, o dokonaniach innych ludzi jesteśmy znaczenie słabsi na rynku – dodał.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczy w sobotę w Łodzi w IV Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”.

Piotr Gliński pytany przez PAP, na ile powiedzenie, że kultura jest dźwignią rozwoju, odnosi się do Łodzi, odpowiedział: „odnosi się w jak największym stopniu”.

„Kultura jest dźwignią rozwoju na wielu poziomach. Poprzez to, że pewna część kultury to są sektory kreatywne, które są bardzo dynamiczne i ich rozwój jest bardzo widoczny na rynku gospodarczym. One tworzą bardzo istotny sektor gospodarczy” – podkreślił.

„Wystarczy powiedzieć, że (sektory te) wytwarzają w Polsce mniej więcej, tyle wartości, czy dokładają się do PKB w takim zakresie, jak sektor górnictwa w Polsce. Jest to sektor, który co prawda się racjonalizuje w swoich działaniach, zmienia się, ale jest w dalszym ciągu wielki. To są porównywalne gospodarczo sfery” – wskazał minister kultury.

Dodał, że kultura oddziałuje także na rozwój w inny sposób, „nie tylko poprzez wspieranie rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim poprzez budowanie zasobów kreatywnych kapitału ludzkiego”.

„Ludzie dzięki kulturze stają się lepszymi innowatorami, myślą w sposób rozwojowy. Kultura podnosi umiejętności, które są bezcenne i które powodują, że tutaj w Łodzi lokowanych jest wiele inwestycji zagranicznych, bo tutaj mają kreatywny kapitał ludzki. Kultura też na to wpływała – pośrednio i bezpośrednio. Instytucje kultury wpływają na to w znacznym stopniu” – zaznaczył szef resortu kultury.

Ocenił, że „bez zasobów kulturowych, bez wiedzy na temat kultury, bez przesiąknięcia kulturą często pracownik jest mniej wyposażony do tego, żeby pracować w nowoczesnych technologiach, do tego, żeby mógł konkurować z innymi”.

„Krótko mówiąc: kultura jest podstawą rozwoju w sensie świadomościowym, budowy postaw kreatywnych, ale także w sensie wiedzy, jaką przynosi o świecie. Bez wiedzy o świecie, o historii, o dokonaniach innych ludzi jesteśmy znaczenie słabi na rynku, czy w gospodarce i ten rozwój jest słabszy” – podkreślił minister kultury.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej. Współorganizatorami: Ośrodek Analiz Cegielskiego, Młodzi dla Polski, Fundacja Sapere Aude, Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie KoLiber, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Fundacja im. Janusza Kurtyki, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Korporacja Akademicka Giedyminia z Łodzi.

Głównym źródłem finansowania jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego poprzez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Sponsorem wydarzenia jest również Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl