fot. Igor Smirnow/KPRP

Min. P. Ćwik: Z Pałacu Prezydenckiego płynie głos środowisk zaniepokojonych przyszłością polskiej edukacji

Z Pałacu Prezydenckiego płyną niepokoje, będziemy powtarzać zaproszenie dla ministra edukacji do debaty, która odbędzie się w kwietniu. Mamy nadzieję, że głos środowisk zaniepokojonych przyszłością polskiej edukacji zostanie usłyszany – mówił Piotr Ćwik, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

26 marca odbyło się posiedzenie Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP. Spotkanie dotyczyło zapowiadanych przez rząd i szeroko komentowanych w mediach zmian w podstawie programowej oraz systemie edukacji w Polsce. Wiceszef KPRP powiedział, że zaniepokojeni przyszłością oświaty są rodzice i nauczyciele. Dodał, iż za przyszłość i wychowanie młodego pokolenia odpowiedzialny czuje się także prezydent Andrzej Duda, stąd zaproszenie na posiedzenie Rady otrzymało kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Zaproszeni zostali eksperci ministra edukacji wraz z kierownictwem ministerstwa, żeby rzetelnie i uczciwie porozmawiać o tych niepokojących zmianach – mówił Piotr Ćwik.

Zaproszenie do debaty w zakresie języka polskiego, historii, nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wychowania przyjęło grono ekspertów oświatowych i pedagogów, natomiast nie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Dwa dni przed wydarzeniem z MEN otrzymaliśmy odpowiedź z informacją, że jest jeszcze za wcześnie, by rozmawiać o proponowanych zmianach, ponieważ projekt rozporządzenia ukaże się dopiero w kwietniu. Skądinąd wiemy, że kalendarz jest taki, że projekt ukaże się w kwietniu, a w czerwcu miałby być podpisany przez ministra edukacji (…). Nie chcę podejrzewać, że to celowy unik, zwłaszcza że chcieliśmy spokojnie, bez teatru politycznego porozmawiać o propozycjach, które się pojawiają (…). Ministerstwo nie skorzystało z tej propozycji, czemu się bardzo dziwię. Trzeba pamiętać, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych, a mandat Andrzejowi Dudzie powierzyło ponad 10 mln Polaków – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

https://twitter.com/NRR_KPRP/status/1772644110102351969

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że szkoła wychowuje i uczy, dlatego muszą być w niej stawiane wymagania. Tymczasem treści w programie nauczania ma być coraz mniej.

– Wiele kwestii związanych z naszą historią ma zniknąć. Chodzi także o kwestie świadomościowe – budowanie narracji, która jest związana z poczuciem bycia Polakiem, wskazania w obrębie przedmiotów ścisłych i w obrębie wychowania (…). Z Pałacu Prezydenckiego płyną niepokoje, będziemy powtarzać zaproszenie dla ministra edukacji do debaty, która odbędzie się w kwietniu. Pan prezydent uważa, że jest to bardzo ważna kwestia, nad którą trzeba się pochylić. Mamy nadzieję, że głos środowisk zaniepokojonych przyszłością polskiej edukacji zostanie usłyszany (…). W tle pobrzmiewa perspektywa europejskiego obszaru edukacyjnego. Z wstępnych zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że być może po wyborach do europarlamentu taka propozycja zostanie wdrożona w obszarze całej Unii Europejskiej. W jej wyniku nie będziemy już formowali świadomych obywateli kraju członkowskiego UE związanych ze swoją tradycją i kulturą, ale obywateli państwa Unii Europejskiej – wskazał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z Piotrem Ćwikiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl