fot. wpolityce.pl

P. Jaki: brat Jakuba R. Adam, kupił na Florydzie 9 nieruchomości wartych 2 mln dolarów

Brat byłego urzędnika ratusza Jakuba R., Adam, w okresie gdy następowała reprywatyzacja Marszałkowskiej 43, kupił na Florydzie 9 nieruchomości, wartych 2 mln dolarów. Z jednej z nich eksmitowano lokatorów – poinformował dziś przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Jak dodał, komisja zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o potwierdzenie ważności aktów notarialnych w sprawie tych nieruchomości. Podkreślił, że zostało to przez ministerstwo potwierdzone.

Patryk Jaki poinformował, że z jednej z nieruchomości na Florydzie także eksmitowano lokatorów. Ocenił, że można więc powiedzieć, iż proceder dzikiej reprywatyzacji „był towarem eksportowym”; choć – jak zastrzegł – mógł to być też zbieg okoliczności.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła w czwartek decyzję władz Warszawy z 2010 r. w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43 – drugiej badanej przez komisję kamienicy z lokatorami.

Decyzję o przyznaniu praw do tej nieruchomości dwóm mieszkankom Francji w 2010 r. wydał Jakub R. (dziś podejrzany w sprawie reprywatyzacji Chmielnej 70; jest w areszcie). Odsprzedały one prawa i roszczenia bratu Jakuba R. Adamowi (którego reprezentował znany adwokat mec. Robert N., również podejrzany ws. Chmielnej 70; jest w areszcie). Adam R. sprzedał je obecnej właścicielce. Miasto wznowiło niedawno postępowanie w sprawie nieruchomości, wobec wątpliwości co do testamentu z lat 70.

PAP/RIRM

drukuj