fot. TT/BartoszMarczuk

P. Borys: W 2 etapie wdrażania PPK podpisano 4,8 tys. umów – z 25-proc. pracodawców

W drugim etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisano 4,8 tys. umów, czyli z około jedną czwartą firm w tym przedziale – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas środowej prezentacji.

Jak wskazał szef Polskiego Funduszu Rozwoju, drugi etap wdrażania PPK obejmuje ok. 20 tys. firm, zatrudniających ok. 2 mln pracowników.

„Na dzień dzisiejszy mamy podpisanych 4 tys. 800 umów, czyli jedna czwarta firm, które są zobowiązane do utworzenia PPK w ramach drugiego etapu, już zawarła umowy o zarządzanie” – powiedział.

Dodał, że proces ten przebiega „lepiej” niż w pierwszym etapie, gdy „większość pracodawców podejmowała tę decyzję na ostatniej prostej”.

Zdaniem szefa PFR jest jeszcze zbyt wcześnie, by podać istotne dane dotyczące partycypacji pracowników.

Według Borysa w sumie uczestnicy programu zgromadzili ponad pół miliarda złotych oszczędności w ramach funduszy dedykowanych programowi.

Prezes PFR powiedział także, iż poziom partycypacji w programie utrzymuje się na stabilnym poziomie.

„Zaobserwowaliśmy w grudniu, styczniu pewien spadek, jeśli chodzi o liczbę uczestników. On był rzędu kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Natomiast po takim jednorazowym spadku ta tendencja w ostatnim miesiącu, dwóch się ustabilizowała i nawet widzimy mały przyrost w ostatnich tygodniach uczestników PPK, więc nie jest to istotna zmiana” – ocenił.

PAP

drukuj