fot. flickr.com

Otwarto konsulat honorowy Czarnogóry w Bydgoszczy

W Bydgoszczy uroczyście otwarto konsulat honorowy Czarnogóry, który swoim zasięgiem będzie obejmował województwa: kujawskopomorskie, pomorskie i warmińskomazurskie. Funkcję konsula honorowego objął przedsiębiorca Piotr Kitta.

Podczas uroczystości z okazji otwarcia placówki w kujawsko-pomorskim urzędzie wojewódzkim, Barbara Jabrzyńska-Fijołek z Departamentu Polityki Europejskiej MSZ wręczyła nowemu konsulowi exequatur – czyli zgodę państwa przyjmującego na wykonywanie funkcji.

„Polskę i Czarnogórę łączą bardzo dobre relacje dwustronne polityczne, gospodarcze i kulturalne, ale to nam nie wystarcza, ponieważ życzymy przyjaciołom z Czarnogóry jak najlepiej. Chcielibyśmy, by Czarnogóra również była w naszej europejskiej Wspólnocie. Od samego początku kibicujemy Czarnogórze w jej staraniach o jej członkostwo w UE. Wiemy, że Czarnogóra jest liderem rozszerzenia, ma otwartych 30 z 35 rozdziałów. Liczymy na dalsze postępy w negocjacjach. Cieszy nas przyjęcie Czarnogóry do NATO 5 czerwca minie rok, od kiedy jesteśmy sojusznikami w tej organizacji” – powiedziała przedstawicielka MSZ.

Ze strony Czarnogóry obecni byli reprezentujący MSZ Selim Lika i charge d’affaires ambasady w Polsce Robert Markic.

W przemówieniu Selim Lika podkreślił, że konsulat honorowy w Bydgoszczy będzie przyczyniać się do pogłębiania współpracy pomiędzy oboma krajami.

„Szczególnie cieszy mnie, że pan Kitta w ciągu wielu lat pokazał otwarcie i wielkie serce dla promocji Czarnogóry w Polsce. Jestem pewien, że będzie godnie reprezentował mój kraj” – podkreślił.

Piotr Kitta jest właścicielem firmy informatycznej i ma doświadczenie pracy w bankowości; współpracuje z przedsiębiorcami czarnogórskimi.

Piotr Kitta zadeklarował, że swoją postawą i pracą potwierdzi trafność powierzenia mu funkcji konsula honorowego. Jako swój główny cel wskazał sprawne prowadzenie konsulatu.

PAP/RIRM

drukuj