Milo Djukanović prezydentem Czarnogóry

Czarnogóra wybrała nowego prezydenta. Zwycięzcą w pierwszej turze został były premier Milo Djukanović.

Milo Djukanović to sześciokrotny premier Czarnogóry. Na przełomie tysiącleci był także prezydentem kraju. Polityk znany jest ze swoich prozachodnich poglądów.

– Panie i panowie, drodzy przyjaciele, chciałbym powiedzieć, że spełniliśmy naszą obietnicę i odnieśliśmy kolejne cenne zwycięstwo dla europejskiej przyszłości Czarnogóry – powiedział zwycięzca wyborów w Czarnogórze, Milo Djukanović.

Według częściowych wyników, Milo Djukanović zdobył blisko 54 proc. głosów. Jego najgroźniejszym rywalem był biznesmen Mladen Bojanić, opowiadający się za zbliżeniem Czarnogóry do Rosji. Miał on zyskać około 34 proc. głosów.

– Będę nadal walczyć i chciałbym poprosić wszystkich moich wyborców, aby nie brali tego jako porażkę, ale jako podstawę przyszłej walki – zaznaczył kandydat na prezydenta Czarnogóry Mladen Bojanić.

Wybór prozachodniego prezydenta może pomóc tamtejszemu rządowi w przeprowadzeniu reform zbliżających kraj do Unii Europejskiej.

– Rozumiem wynik wyborów jako potwierdzenie ewolucji Czarnogóry w celu osiągnięcia europejskich wartości i standardów oraz pełnego członkostwa w Unii Europejskiej – mówił Milo Djukanović.

TV Trwam News/RIRM

drukuj