„Oszczędzamy Wodę” – akcja informacyjna IMGW i MGWiŻŚ

IMGW oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ruszają z akcją informacyjną „Oszczędzamy Wodę”. W jej ramach przygotowano plan działania z dziesięcioma poradami, które pomogą zmniejszyć codzienne zużycie wody w naszych domach.

Instytut wskazuje, że w krajach rozwiniętych dostęp do wody jest czymś naturalnym, jednak w niektórych częściach świata wciąż jej brakuje.

Jest kilka prostych spraw, np. bieżmy prysznic zamiast kąpieli. Używajmy urządzeń, które są energooszczędne, ponieważ jeżeli zużywamy mniej prądu, wówczas elektrownie, które są głównie chłodzone wodą będą mniej zużywały tej wody. Sprawdźmy stan naszej kanalizacji czy nie mam przecieków, czy nie ma pękniętej rury, czy nie ma tzw. kropelek, które tak naprawdę (kropelka do kropelki) powodują, że tracimy dużo wody. Myjmy zęby oraz gólmy się przy zakręconym kranie. Łapmy deszczówkę, to jest tzw. recykling wody, ponieważ złapana deszczówka może być wykorzystana w okresie suchym do np. podlewania kwiatów, ale jak się okazuje taką wodę możemy także wykorzystać np. do prania – podkreślił zwracając uwagę na kilka przykładów w jaki sposób oszczędzać wodę Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Inicjatorzy akcji zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z wody w naszych rodzinach. Szczegółowe informacje i grafikę z poradami na temat jej oszczędzania można znaleźć na stronie https://obserwator.imgw.pl/.

RIRM

drukuj