Ostrzeżenie przed smogiem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed smogiem. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowano m.in. w Warszawie, Krakowie i na Śląsku. Kontakt ze smogiem oznacza gwałtowny spadek wydolności oddechowej. Skutków jego działania można jednak uniknąć. Zaleca się m.in. pozostanie w domach i ograniczenie aktywności sportowej na powietrzu.

Korzystanie z komunikacji publicznej, powstrzymanie się od aktywności fizycznej na powietrzu, a także ograniczenie przebywania na dworze przez osoby starsze, chore, dzieci i kobiety w ciąży – to zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wobec wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w całej Polsce. Problem smogu dotyczy m.in. Warszawy, Krakowa Śląska czy Lublina – powiedział dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.

– Smog, jak wiadomo, to są dymy, zawiesiny z tzw. emisji niskiej, spowodowane oczywiście złą jakością techniczną urządzeń, gdzie są spalane paliwa, szczególnie niskiej jakości – wskazał dr inż. Sedler.

Procesy niewłaściwego spalania i niechęć do korzystania z nowszych pieców mogą mieć złe skutki dla naszego zdrowia – podkreślił ordynator oddziału pulmonologii w Proszowicach, dr Wojciech Skucha.

– Mamy świadomość, że zdrowie naszych mieszkańców pogarsza się, kiedy jest smog. Wydolność oddechowa u ludzi dramatycznie spada. Ja to bezpośrednio odbieram, jako ten, który pracuje z tymi pacjentami. Oni trafiają w dramatycznie dużej ilości do szpitala. Teraz są najgorsze momenty – powiedział dr Skucha. 

Na skutek smogu do ludzkiego organizmu przedostają się niebezpieczne cząsteczki, będące sporym zagrożeniem dla układu oddechowego i układu krążenia – wskazał dr inż. Marek Mielczarek.

– One się dostają po prostu do naszego organizmu, tworząc w nim w zasadzie dosyć spore spustoszenie. Według szacunku fachowców, Polak będzie przez to żył znacznie krócej, ponad rok, ze względu na wdychanie tego niebezpiecznego powietrza – zaznaczył dr inż. Milczarek.

Dlatego, aby skutecznie bronić organizm przed skutkami smogu, konieczna jest rehabilitacja pulmonologiczna. Niestety – jak zauważył Krzysztof Grzesik – niewiele osób o niej słyszało.

– Ten obszar – nazwijmy to dziedziny medycznej – jest stosunkowo młody, bo rehabilitacja pulmonologiczna nie ma nawet dzisiaj swojego konsultanta – powiedział Krzysztof Grzesik.

Rocznie proces rehabilitacji pulmonologicznej przechodzi około 12 tys. osób. Pomoc tego typu oferują m.in. Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem czy Kopalnia Soli „Wieliczka” – o szczegółach poinformowała Magdalena Paciorek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”.

– My prowadzimy rehabilitacje układu oddechowego w warunkach podziemnych komór solnych. Prowadzimy też programy profilaktyczne, tj. zdrową sobotę czy zdrowy sen. Mieszkańcy Krakowa mogą odetchnąć tym czystym powietrzem, kiedy na powierzchni narażeni są na zanieczyszczenia – powiedziała Magdalena Paciorek.

Powietrze Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka” zasadniczo różni się od tego, które jest na powierzchni, co potwierdzają wyniki badań – dodała Magdalena Kostrzon.

– Wyniki tych badań wskazują, że stężenie cząstek stałych w podziemiach jest dwa raz niższe niż w najczystszych rejonach Polski. Wynosi ono 7 mg/m3 – powiedziała.

Dlatego Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka” stwarza pacjentom idealne warunki na dochodzenie do zdrowia po infekcjach dróg oddechowych spowodowanych przez smog. W odpowiedzi na problem zanieczyszczonego powietrza niezbędne działania podjął także polski rząd – wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Rząd będzie wspierał z jednej strony wymianę pieców na tzw. kotły kategorii piątej, tj. najwyższa i najlepiej paląca to paliwo. Z drugiej strony będzie wspierał i ustanowi takie kryteria dopuszczania paliwa, które będzie gwarantowało, że jakość tego paliwa będzie w miarę przyzwoita – podkreślił minister Radziwiłł.

Problem smogu – jak przekonywał w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko – nie dotyczy tylko Polski. Dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza przekraczają 23 kraje Unii Europejskiej. Walka ze smogiem – nie tylko na poziomie krajowym, ale i lokalnym – została wpisana w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 

VIDEO 20.00

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl