(fot.PAP)

Ostatnie w tym roku obrady Sejmu

Przed południem w ostatnich w tym roku obradach Sejmu, posłowie będą głosować m.in. nad poselskim projektem nowelizacji prawa energetycznego. Autorem dokumentu jest Platforma Obywatelska. Wniosek o odrzucenie tego dokumentu złożył już Ruch Palikota.  

Nowela wprowadza do polskiego prawa postanowienia Trzeciego Pakietu Energetycznego UE. PiS zapowiedziało, że wstrzyma się dziś od głosu.

Politycy tej partii przygotowali 30 poprawek. Warunkiem poparcia tej ustawy jak mówi poseł Piotr Naimski jest ich przyjęcie podczas drugiego czytania. To jest prawo, które musi być wprowadzone, ale niektóre punkty muszą być dopracowane.

Nie chcemy, żeby wprowadzenie do polskiego prawa zapisów dyrektywy, mogły być wykorzystane wbrew polskiemu interesowi. To się wiąże z takimi kwestiami. jak zabezpieczenie przed tym, by spółki obce mogły w Polsce zarządzać systemem przesyłowym, galowym. Polski Gaz System, który jest polską spółką Skarbu Państwa i według prawa nigdy nie będzie prywatyzowany – ma być jedynym operatorem tego systemu przesyłowego i chcemy, żeby to było zagwarantowane w tej ustawie – powiedział poseł Piotr  Naimski.

Sejm zdecyduje także nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Przywraca on model nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września 2012 roku. Zmiany wprowadziło MEN.

Zakłada on m.in. zwiększenie liczby godzin tego przedmiotu w liceum i technikum w całym okresie nauczania tj. 3 lat do 180 godzin.

 

Wypowiedź Piotra Naimskiego:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj