fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Ostatnia przysięga wojskowa w tym roku żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

W niedzielę, 4 grudnia 2022 r., kolejni ochotnicy złożyli w Dębicy przysięgę wojskową i stali się żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.

Uroczystość była finałem 16-dniowego szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki. Przysięga wojskowa złożona została na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca brygady.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Podczas uroczystości dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Michał Małyska, odczytał list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

„Wypowiadając dziś rotę wojskowej przysięgi, stajecie się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Uczyniliście krok, który niesie za sobą dumę i satysfakcję ze służby Ojczyźnie, ale wymagać też będzie wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania żołnierskich obowiązków” – zaznaczył wicepremier Mariusz Błaszczak.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Dowódca podkarpackich terytorialsów, dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił, jak ważny w życiu każdego żołnierza jest dzień przysięgi wojskowej. To odpowiedzialność za Ojczyznę, to patriotyzm, honor oraz szacunek dla sztandaru. Nowi terytorialsi pochodzą z całego województwa podkarpackiego. Wśród nich przeważają studenci i uczniowie, jednak są także osoby, które głównie łączą pracę ze służbą wojskową.

Przysięga w Dębicy była ósmą w tym roku i 36 w historii Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość licznie zgromadziła mieszkańców Dębicy, żołnierzy i ich rodziny oraz przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych i duchowieństwa.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły właśnie liczebność 35 tys. żołnierzy. Dowództwo WOT konsekwentne realizuje założenia Ustawy o obronie Ojczyzny, która zakłada zwiększenie stanów ilościowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie budowanie formacji jest ukierunkowane na zwiększanie potencjału osobowego, jak również na prowadzenie intensywnego szkolenia w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań w rejonach odpowiedzialności bojowej.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. 19 proc. to studenci, a co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt ze służbą wojskową. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem z wojskiem.

fot. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Służba w WOT cieszy się także dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już ponad 20 proc. żołnierzy całej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl