fot. facebook.com

Ostatni weekend z karetkami wodnymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Sobota i niedziela są ostatnimi dniami dyżurów wodnych karetek, które od czerwca stacjonują w czterech bazach na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W tym sezonie karetki udzieliły pomocy 175 osobom.

Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich stacjonowały od 1 czerwca w Giżycku, Mikołajkach, Rynie i Sztynorcie (tu oprócz ratowników medycznych w załodze był także lekarz). Nieodpłatnie pomagały żeglarzom na całym szlaku.

Karetki wodne są obecne na Mazurach od kilku lat, wodniacy chętnie korzystają z ich pomocy. Sobota i niedziela to ostatnie dni tego sezonu, w których karetki stacjonują na wodzie.

Jak przekazał PAP Radosław Wiśniewski z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) w tym sezonie karetki wodne interweniowały (od początku czerwca do piątku – PAP) 104 razy i udzieliły pomocy 175 osobom, z których 87 trafiło do szpitala.

Mimo że noce na Mazurach są już bardzo chłodne (temperatura spada do kilku stopni), a dni bywają deszczowe i bardzo wietrzne, na jeziorach wciąż są żeglarze. Obecnie wiele jachtów ma ogrzewanie, a żeglujący uważają, że jesienią Mazury są najpiękniejsze i znacznie spokojniejsze niż latem.

W sobotę rano na Mazurach jest chłodno, ale słonecznie. Od kilku dni na jeziorach wieją silne zachodnie wiatry, które sprawiają żeglarzom kłopoty, np. spychają jachty na mielizny. MOPR ostrzega, że silne zachodnie podmuchy mogą się utrzymać przez najbliższe dni.

PAP/RIRM

drukuj