fot. pixabay.com

Ostatni dzień na składanie wniosków o środki na utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych

Jeszcze tylko we wtorek gminy i powiaty mogą składać wnioski o przyznanie środków na utworzenie i wyposażenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Celem programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami.

Główne zadanie centrów to łączenie niezależnego zamieszkiwania ze wsparciem udzielanym przez wykwalifikowaną kadrę.

Resort rodziny wskazał, że usługi zamieszkiwania mogą być świadczone poprzez formę pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

Do składania wniosków zachęca Paweł Wdówik, wiceminister rodziny oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

– Centra opiekuńczo-mieszkalne to inicjatywa, która powstała w momencie, kiedy został stworzony fundusz solidarnościowy. Chodziło o to, żeby zaczęły powstawać miejsca na pobyt dla osób potrzebujących takiego poziomu wsparcia. Program jest adresowany do samorządu. Myślę, że każdy odpowiedzialny gospodarz myśli o tych, którzy są najbardziej potrzebujący na jego terenie, dlatego bardzo liczę, że samorządy po te pieniądze wyciągną rękę i będą chciały stworzyć nową jakość na swoim terenie – mówi Paweł Wdówik.

Wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Dokumenty należy składać w urzędach wojewódzkich.

Na realizację zadań w ramach kończącego się naboru wniosków do programu przeznaczono w tym roku 30 milionów złotych

RIRM

drukuj