fot. pixabay.com

„Orszak Dziejów” – w sobotę widowisko historyczne w Warszawie

W sobotę 11 września bieżącego roku o godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się widowisko historyczne pt.: „Orszak Dziejów”, którego celem jest upamiętnienie wielkich Polaków.

W najbliższą sobotę o godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się wydarzenie historyczne „Orszak Dziejów”. Przedsięwzięcie, które zostało zorganizowane pod hasłem: „Wolni jak orły”, utworzą postacie historyczne: królowie, książęta, dowódcy, pisarze i poeci, duchowni i święci, odkrywcy i naukowcy, oraz inni zasłużeni dla Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przemarszu, która wiedzie od pomnika ks. kard. Stefana Wyszyńskiego aż na Plac Zamkowy, będzie można wziąć udział w rodzinnej grze historycznej.

– Młodzi dziś często zapominają, że mamy w naszej historii wielkich Polaków. W ten niekonwencjonalny sposób – poprzez wyjście na ulicę rodziców przebranych za postacie historyczne – chcemy przybliżyć tych, którzy budowali nasz kraj. W Orszaku Dziejów będzie można zobaczyć więc m.in.: Bolesława Chrobrego, Jana III Sobieskiego, św. Kingę, Mikołaja Kopernika, Ignacego Jana Paderewskiego. Będą także postacie wszystkim znane i bardzo rozpoznawalne jak Adam Mickiewicz, Jan Paweł II, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Nasze dzieci powinny znać historię Polski, a ważne nazwiska z jej dziejów nie mogą pozostać tylko nazwami szkół i ulic. Mamy nadzieję, że organizując Orszak Dziejów, zainspirujemy rodziców, a przede wszystkim młodzież i dzieci do pytań i rozmów. W tym celu przygotowaliśmy także rodzinną grę historyczną, którą będzie można rozegrać w trakcie przemarszu – mówiła Anna Murawska, organizator i reżyser „Orszaku Dziejów”.

Zwieńczeniem drogi będzie spektakl na Placu Zamkowym przybliżający postać i nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Scenariusz przedstawienia oparty jest na prymasowskim orędziu Społecznej Krucjaty Miłości, czyli programie odnowy życia codziennego poprzez oddziaływanie miłością w najbliższym otoczeniu: w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach.

Urszula Wójcik/radiomaryja.pl

drukuj