16 maja odbędzie się II Narodowy Orszak Chrystusa Króla
Ogólnopolskie Dzieło Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla serdecznie zaprasza na II Narodowy Orszak Chrystusa Króla, który 16 maja przejdzie ulicami Warszawy. Organizatorom i uczestnikom błogosławi ks. abp Adrian Galbas, metropolita warszawski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Hasłem tegorocznego Orszaku jest wezwanie: „Chryste Królu, zjednocz nas!”. Na trasę wyruszymy w roku 10. rocznicy Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w ramach Wielkiej Nowenny Jubileuszu 2000-lecia Odkupienia oraz w liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski.
Uroczystości rozpoczniemy Mszą św. o godz. 14.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8. Liturgii przewodniczyć będzie ks. bp Stanisław Jamrozek, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych. Około godz. 15.00 nastąpi wymarsz Narodowego Orszaku Chrystusa Króla ulicami: Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, Aleja Niepodległości do sanktuarium św. Andrzeja Boboli (ul. Rakowiecka 61). Trasa marszu liczy ok. 6,5 km. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli pod przewodnictwem ks. abp. Adriana Galbasa.
Pierwszy Narodowy Orszak Chrystusa Króla odbył się 8 czerwca 2025 r. Rozpoczął się Mszą św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a zakończył w Katedrze Wawelskiej, gdzie nastąpiło odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Uczestniczyło w nim ok. 5 tys. osób, a hasłem było wezwanie: „Chrystus Król, nasza nadzieja”. Wydarzenie to miało miejsce w Roku Jubileuszowym, w rocznicę kanonizacji Jadwigi, Króla Polski, dokonanej w Krakowie w 1997 roku przez świętego Jana Pawła II. W roku 2025 obchodziliśmy również 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Narodowy Orszak Chrystusa Króla organizowany był i jest w ramach ogłoszonej przez Episkopat Polski dziewięcioletniej Nowenny przed wielkim Jubileuszem 2000-lecia Odkupienia.
Agnieszka Bialik, rzecznik prasowy Narodowego Orszaku Chrystusa Króla/radiomaryja.pl




