fot. PAP/EPA

Organizacje związkowe wypowiedzą się dziś ws. umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa

Śląsko-dąbrowska „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych mają się dziś wypowiedzieć w sprawie umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa.

Pod koniec kwietnia organizacje związkowe i przedstawiciele rządu w Katowicach parafowali umowę społeczną dot. transformacji górnictwa. Przed podpisaniem dokument mają zaakceptować statutowe gremia uczestniczących w negocjacjach szesnastu związków.

Umowa określa zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Negocjacje dokumentu trwały kilka miesięcy.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, ocenia, że dla górników udało się w niej wywalczyć maksimum tego, co można było uzyskać. Wskazuje też, że sama likwidacja górnictwa nie napawa optymizmem.

– Nie można być zadowolonym z tego, że złożyło się podpisy pod długofalową, ale jednak likwidacją tak istotnej branży. Jeżeli w Rzeczpospolitej są ludzie, którzy są w stanie odwrócić kierunek klimatyczny, za którym podąża Unia Europejska oraz polski rząd, to niech wskaże nam inne możliwości funkcjonowania górnictwa. Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów. Natomiast w obecnych realiach uzyskaliśmy to, co maksymalnie dało się uzyskać, szczególnie dla ludzi pracujących w górnictwie – mówi Dominik Kolorz.

W najbliższy poniedziałek umową społeczną zajmie się kierownictwo górniczej „Solidarności”. Związkowcy oceniają, że do ostatecznego podpisania umowy powinno dojść w drugiej połowie miesiąca.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl