Archiwum Marka Szatkowskiego

Unikatowy „Kask Weterana” – przykład manifestacji patriotycznych postaw

Wyjątkowy „Kask Weterana” powstał z okazji organizacji 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów. Kask ozdobiony jest motywami misyjnymi. Został stworzony przy współpracy z Markiem Szatkowskim, artystą Art Garage z Sanoka.

„Kask Weterana”, oprócz cech zapewniających bezpieczeństwo, stanowi unikatowy przykład manifestacji patriotycznych postaw.

autor: Mariusz Sybilski

autor: Mariusz Sybilski

autor: Mariusz Sybilski

– Grafika nawiązuje do misji Wojska Polskiego na Bliskim Wschodzie i przez to pojawiły się tu wybrane „symbole” tych operacji, czyli: śmigłowiec Mi-24, transporter Rosomak i sylwetka strzelającego żołnierza. Sylwetki i linie horyzontu są wykonane czarną barwą, która dobrze eksponuje się na tle zachodu słońca. Dodatkowo z przodu kasku znalazł się element dekoracyjny w postaci srebrnego przyciemnianego pasa ze szparunkami, który przebiega wzdłuż kasku i rozmywa się na części tylnej – wskazał Marek Szatkowski.

autor: Mariusz Sybilski

Archiwum Marka Szatkowskiego

Archiwum Marka Szatkowskiego

Archiwum Marka Szatkowskiego

Archiwum Marka Szatkowskiego

Aranżacja „Kasku Weterana” zajęła około 60 godzin. Prace nad nim obejmowały m.in.: demontaż, przygotowanie skorupy do podkładowania, nakładanie podkładu i malowanie tła w żółtej bazie. Potem wykonano grafikę metodą aerografu i pędzla. „Kask Weterana” został zwieńczony 7 warstwami lakieru bezbarwnego.

– Malowanie kasku było dla mnie wielkim zaszczytem i jednocześnie możliwością wsparcia działalności na rzecz weteranów. Cieszę się, że żołnierze nie zostają sami, a pamięć o ich poświęceniu trwa i jest kultywowana. Zapewniam, że na jednym kasku się nie skończy – podkreślił artysta, który na co dzień jest strażakiem i służy w Komendzie Powiatowej PSP w Lesku.

Kask, po zakończeniu 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów zostanie wystawiony na licytację. Środki z jego zakupu zostały w całości przekazane na wsparcie rehabilitacji weteranów poszkodowanych.

 

płk Szczepan Głuszczak/radiomaryja.pl

drukuj