fot. PAP/Radek Pietruszka

Opublikowano informacje o lotach marszałka Sejmu rządowymi samolotami

Na stronach sejmowych opublikowano informacje o lotach marszałka Sejmu rządowymi samolotami. Sam marszałek Marek Kuchciński podczas wygłoszonego oświadczenia przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni zaistniałą sytuacją.

Kwestia lotów marszałka Kuchcińskiego i jego członków rodziny od wielu dni pojawia się na ustach Polaków, dlatego w Sejmie zostało wygłoszone oświadczenie na temat wszystkich podróży marszałka.

– Przyjąłem model pracy marszałka, który działa nie tylko na forum izby poselskiej, w budynku Sejmu w Warszawie, ale także pracuję aktywnie w kraju i za granicą. Stąd wynika duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości, w których biorę i brałem udział zapraszany przez organizatorów – mówił Marek Kuchciński.  

A to – jak zaznaczył marszałek – wymagało korzystania ze specjalnego transportu lotniczego.

– Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej, chciałbym podkreślić, że po pierwsze, marszałkowi Sejmu RP przysługuje uprawnienie korzystania z wojskowych statków powietrznych – wskazał Marek Kuchciński.

Takie uprawnienia reguluje instrukcja HEAD. Aby podobna sytuacja nie miała już miejsca, szef MON Mariusz Błaszczak polecił zmianę tej instrukcji. Tego samego dnia szef kancelarii premiera poinformował o dokonaniu zmian w zarządzeniu dotyczącym podróży rządowym samolotem. Marszałek Kuchciński przeprosił podczas oświadczenia wszystkich dotkniętych sytuacją, a jako zadośćuczynienie wpłacił 15 tys. zł na cele charytatywne.

– Mam świadomość, że opinia publiczna negatywnie ocenia takie postępowania, dlatego pragnę wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przeprosić – dodał marszałek Sejmu.

W taką formę przeprosin nie uwierzyli politycy PO-KO, którzy wciąż domagają się dymisji marszałka.

„M. Kuchciński znowu zaliczył ODLOT. Pokaz bezczelności i arogancji. Nie ma dymisji, a on jest tak zapracowany, że musi latać z rodziną rządowym samolotem. Słowo przepraszam z ust marszałka nie wystarcza! On powinien powiedzieć Odchodzę! Przepraszam powinien powiedzieć J. Kaczyński” – napisał na Twitterze Sławomir Neumann.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że podjął już działania w tej sprawie. Tymczasem na stronach sejmowych pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące lotów. W wykazie zawarto 85 pozycji, głównie loty na trasie Warszawa-Rzeszów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj