fot. wikipedia

Opolskie: Wznowiono prace przy poszukiwaniu szczątków żołnierzy NSZ

Saperzy wznowili prace poszukiwawcze szczątków żołnierzy NSZ zamordowanych po wojnie przez władze komunistyczne – poinformowała w poniedziałek Barbara Misiewicz z wrocławskiego oddziału IPN.

Poszukiwania pod nadzorem specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej dotyczą szczątków żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamme ps. „Bartek”.

Według historyków, w 1946 roku, w wyniku prowokacji komunistów, grupy żołnierzy NSZ były zwabiane na teren województwa opolskiego. Tu, w okolicy wsi Barut oraz Starego Grodkowa, zostali skrytobójczo zamordowani przez żołnierzy sowieckiego NKWD i UB. Ciała ponad 160 żołnierzy zostały pochowane w tajemnicy.

Wiosną ubiegłego roku w okolicy Starego Grodkowa archeolodzy z IPN znaleźli pierwsze szczątki żołnierzy z oddziału „Bartka”. Świadczyć o tym mają znalezione charakterystyczne ryngrafy oraz wojskowe orzełki. Po zimowej przerwie prace wznowiono. W poniedziałek na terenie poszukiwań pojawili się żołnierze z brygady saperów w Brzegu.

„W zależności od potrzeb w poszukiwaniach będzie uczestniczyło do 15 żołnierzy wyposażonych w georadar i wykrywacze metalu. Teren jest bardzo trudny. Mamy jednak nadzieję, że do 14 czerwca uda się nam osiągnąć konkretne wyniki” – powiedział PAP mjr Jacek Obierzyński, oficer prasowy brzeskiej jednostki.

PAP/RIRM

drukuj