fot. twitter/Piotr Moc/Radio Opole

Opolskie: Uroczystości rocznicowe Tragedii Smoleńskiej w Kostowie

Blisko dwieście osób uczestniczyło w Kostowie koło Byczyny w sobotnich uroczystościach ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. To pierwsza część wojewódzkich uroczystości upamiętniających 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Kamienny obelisk z tablicą ku czci ofiar Tragedii Smoleńskiej ufundowali w 2013 roku członkowie Klubu Gazety Polskiej z Byczyny. Jest to pierwsze miejsce upamiętnienia zdarzeń z 2010 roku na terenie województwa opolskiego. W rocznicę pod pomnikiem spotkali się przedstawiciele rządu, organizacji społecznych, partii politycznych i służb mundurowych.

Podczas uroczystości w asyście żołnierzy 10. opolskiej brygady logistycznej odczytano list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że nie sposób zrozumieć polskiej historii bez zrozumienia Tragedii Smoleńskiej.

„Szanowni Państwo, pamięć stanowi o sile i autonomii narodu, buduje jego tożsamość. Musi być to pamięć żywa, przejawiająca się w działaniu. Dlatego mamy obowiązek nie tylko o Tragedii Smoleńskiej pamiętać, ale też przenosić w przyszłość testament jej Ofiar. Taki testament pozostawił nam śp. Pan Prezydent Lech Kaczyński. Jego przesłanie jest dla nas zobowiązaniem do podążania drogą, którą nam wyznaczył. (…) Czerpiąc ze spuścizny śp. Lecha Kaczyńskiego, walczymy o pamięć i prawdę, łączymy miłość do tradycji z dążeniem do nowoczesności. Budujemy silną, niepodległą Polskę” – napisał premier.

W swoim wystąpieniu senator Jerzy Czerwiński (PiS) podkreślił rolę prawdy o zdarzeniach sprzed ośmiu lat dla suwerenności Polski.

„Prawda jest potrzebna historii. Prawda także jest potrzebna państwu polskiemu, ponieważ jeśli to państwo ma być w pełni suwerenne, to musi potwierdzić prawdę o katastrofie smoleńskiej” – powiedział Jerzy Czerwiński.

Druga część uroczystości odbędzie się w Opolu 10 kwietnia.

PAP/RIRM

drukuj