Opole: Młodzież Wszechpolska porządkuje śląskie groby

Działacze opolskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej porządkowali w sobotę teren nieczynnego cmentarza przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Chcemy zachować dla pokoleń ślady polskości tych ziem – powiedział koordynator akcji Patryk Frydel.

Jak powiedział Patryk Frydel, członkowie i sympatycy MW już po raz piąty przystąpili do porządkowania nieczynnego cmentarza przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu.

Po raz pierwszy przyszliśmy tutaj w 2015 roku. Kiedy przyszliśmy tu po raz pierwszy, chodziło nam o to, aby zadbać o ślady polskości na tych ziemiach, widoczne w nazwiskach osób na nagrobkach i języku, w którym spisywano na nich inskrypcje. Teraz dbamy o wszystkie nagrobki, w miarę swoich możliwości, a sama akcja stała się już dla naszych członków i sympatyków coroczną tradycją” – powiedział Patryk Frydel.

Według informacji Zakładu Komunalnego w Opolu, cmentarz przy dzisiejszej ul. Niemodlińskiej powstał na początku XX wieku i został zamknięty pół wieku później. Znajdują się tu pochówki mieszkańców wsi zmarłych od lat 10. do 40. XX wieku. Charakterystyczne powtarzające się nazwiska to m.in. Bothor, Dlugosz, Kansy, Kowalski, Langosz, Niestrój, Przibilla, Skrzipczyk, Wotzka.

Napisy na grobach są w języku polskim lub niemieckim. Wśród pochowanych na tym cmentarzu znajduje się Walenty Bias (1869-1925) – polski działacz narodowy, współzałożyciel „Nowin Codziennych” i Banku Rolników w Opolu.

Przy głównej alei cmentarza jest zbiorowa mogiła opatrzona datą śmierci 24.01.1945 – prawdopodobnie kryjąca szczątki ofiar zabitych przez żołnierzy radzieckich na prawym brzegu Odry. Zachowane są także groby dwóch żołnierzy poległych w 1919 roku, oznaczone charakterystycznymi żeliwnymi tabliczkami z przynależnością wojskową oraz mogiła żołnierza polskiego III brygady pancernej poległego w 1945 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl