fot. flickr.com

Opatrunki i środki czystości trafią do potrzebujących w Libanie

Środki opatrunkowe, środki czystości i przybory szkolne o łącznej wadze ponad tony wysyła do Libanu Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Transport humanitarny powinien trafić do celu jeszcze w tym tygodniu.

Wysyłka jest możliwa dzięki pomocy wojska. W poniedziałek w siedzibie fundacji odbywa się pakowanie przyborów szkolnych, 55 tys. sztuk opatrunków oraz mydła, szczotek i past do zębów.

Jak poinformowała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, z prośbą o pomoc dla mieszkańców na południu Libanu zwrócili się stacjonujący w tym kraju żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL.

Według relacji polskich żołnierzy, w Libanie każda pomoc humanitarna jest na wagę złota; w publicznych placówkach leczniczych brakuje podstawowych artykułów medycznych. Potrzebne są też artykuły szkolne dla dzieci. Polscy żołnierze przekazali też, że w miejscu, w którym stacjonują, udzielają pomocy medycznej syryjskim uchodźcom.

Wysyłany z Polski transport pomocy humanitarnej powinien trafić do Libanu w środę; w kolejnych dniach przekażą go potrzebującym żołnierze z oddziału odpowiedzialnego za współpracę cywilno–wojskową.

Justyna Janiec-Palczewska poinformowała, że Liban przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Jak podkreśliła, ponad połowa uchodźców syryjskich i 10 proc. Libańczyków żyje w skrajnej nędzy.

„Uchodźcy syryjscy przybywają do tego kraju szukać pracy, mieszkania i warunków, by przeżyć. Jest coraz trudniej. Sytuacja ekonomiczna w Libanie uległa pogorszeniu; 1,5 miliona Libańczyków z 4 milionów obywateli tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, a 336 tys. wymaga pomocy humanitarnej. W niektórych regionach liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków” – podała.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.

PAP

drukuj