ONZ: w DRK zginęło siedmiu żołnierzy misji pokojowej

Siedmiu żołnierzy misji pokojowej zginęło, a ponad 10 zostało rannych w walkach z rebeliantami na północnym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga informuje w czwartek ONZ.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że żołnierze zginęli w środę w operacji przeciwko rebeliantom z Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), prowadzonej wspólnie z siłami DRK.

Od października 2014 roku rebelianci z ADF zabili ponad 1,5 tys. ludzi w regionie Beni, gdzie w środę doszło do starć. Grupa była utworzona w latach 90. w sąsiedniej Ugandzie.

Przedstawiciel ONZ wskazał, że jeden żołnierz sił ONZ jest poszukiwany, a w walkach zginęło też kilku żołnierzy kongijskich. Stephane Dujarric dodał, że sześciu zabitych żołnierzy z misji pokojowej pochodziło z Malawi, a jeden z Tanzanii.

W DRK, kraju wielkości Europy Zachodniej, działa wiele grup rebelianckich, które chcą przejąć kontrolę nad bogatym w minerały krajem. Pogłębiający się kryzys w DR Konga prowadzi do wzrostu niedożywienia, utraty bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększa ryzyko epidemii. Na obszarze, na którym w środę doszło do walk, od kilku miesięcy panuje epidemia eboli.

PAP/RIRM

drukuj