ONZ: ponad 9 tys. osób zginęło na Ukrainie

Ponad 9 tysięcy osób poniosło śmierć w rezultacie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, który wybuchł w kwietniu 2014 roku – poinformował w środę Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

W konflikcie zginęło 9 098 osób, a 20 732 zostały ranne – precyzuje oenzetowska agenda w najnowszym bilansie, uaktualnianym co trzy miesiące. Wśród ofiar są cywile, wojskowi i członkowie grup zbrojnych.

Między 16 sierpnia a 15 listopada bieżącego roku, czyli w okresie objętym w bilansie, śmierć poniosło 47 cywilów, a 131 zostało rannych – informuje UNHCHR, zwracając uwagę, że „konflikt na pewnych obszarach na wschodzie Ukrainy (…) zdecydowanie zelżał pod względem intensywności”.

Nowe ofiary zginęły głównie w rezultacie eksplozji min i innych ładunków wybuchowych pozostałych po wojnie oraz w wyniku pułapek minowych – wskazano w bilansie.

Eksperci odnotowują również, że „wciąż dochodzi do napływu amunicji, broni i bojowników z Rosji na obszary kontrolowane przez ugrupowania zbrojne” separatystów, co sprawia, że „sytuacja jest wyjątkowo nieprzewidywalna”.

UNHCHR wyraża „poważne obawy dotyczące przestrzegania praw człowieka (…), w tym utrzymującej się bezkarności, stosowania tortur i braku poszanowania prawa na wschodzie oraz trudnej sytuacji humanitarnej na obszarach (objętych konfliktem) oraz wśród przesiedleńców wewnętrznych”.

Około 2,9 mln osób żyje na terenach objętych konfliktem w Donbasie i odczuwa trudności z realizacją swych praw ekonomicznych i społecznych, w tym z dostępem do opieki zdrowotnej, mieszkań, czy świadczeń socjalnych. Sytuacja tych ludzi może się pogorszyć wraz z nadejściem zimy oraz utrudnieniami w pracy, na jakie natrafiają na miejscu organizacje humanitarne.

Agenda ONZ wskazuje również, że jednostki ukraińskich służb bezpieczeństwa wydają się korzystać „z dużej bezkarności”, a dochodzenia w sprawie stawianych im zarzutów są rządkie. UNHCHR wskazuje na przypadki „wymuszonych zaginięć, nielegalnych zatrzymań, tortur i złego traktowania osób podejrzanych o naruszenie integralności terytorialnej, terroryzm, czy popieranie separatystycznych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.

„Cywile zamieszkujący wschodnie obszary Ukrainy objęte konfliktem kończą rok tak jak zaczęli, czyli w bardzo trudnej sytuacji humanitarnej i dotyczącej praw człowieka” – podsumował w komunikacie Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al-Husajn.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl