fot. flickr.com

ONZ: Ponad 400 tysiącom ludzi w etiopskim Tigraju grozi śmierć głodowa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ponad 400 tys. ludzi w regionie Tigraj na północy Etiopii grozi śmierć głodowa i wezwała rebeliantów z tego regionu do wprowadzenia w życie zawieszenia broni ogłoszonego jednostronnie przez etiopskie władze.

Trwający od ośmiu miesięcy konflikt w Tigraju osiągnął punkt zwrotny w poniedziałek, kiedy siły lojalne wobec dysydenckich władz regionalnych z Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPFL) przejęły stolicę regionu Makalle, którą opuściły etiopskie siły rządowe.

Według organizacji pozarządowych i Światowego Programu Żywnościowego (WFP) etiopskie wojsko zniszczyło w tym tygodniu dwa mosty, które mają kluczowe znaczenie dla dostaw pomocy dla Tigraju.

Sytuacja „dramatycznie się pogorszyła” – powiedział p.o. zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Ramesh Rajasingham w piątek, na pierwszym publicznym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Tigraju od czasu wybuchu konfliktu w listopadzie ub.r.

„Szacuje się, że ponad 400 tys. osób przekroczyło próg głodu, a kolejne 1,8 mln osób jest na skraju śmierci głodowej” – ostrzegł Rajasingham.

„Niektórzy sugerują, że liczby te są jeszcze wyższe. 33 tys. dzieci jest poważnie niedożywionych” – poinformował.

„Życie wielu z tych ludzi zależy od naszej zdolności dotarcia do nich z żywnością i lekarstwami. Musimy do nich dotrzeć teraz. Nie w przyszłym tygodniu. Teraz” – zaalarmował.

Rząd Etiopii odrzucił w piątek oskarżenia, że planuje zablokować pomoc humanitarną dla Tigraju, nad którym stracił kontrolę w tym tygodniu.

„Insynuacje, że planujemy udusić Tigrajczyków poprzez odmowę dostępu do pomocy humanitarnej i użycie głodu jako broni wojennej są nie do przyjęcia” – powiedział dyplomatom zebranym w hotelu w stolicy kraju Addis Abebie etiopski wicepremier Demeke Mekonnen.

PAP

drukuj