ONZ apeluje o szybszą pomoc dla Filipin

Pomoc dla tysięcy ofiar tajfunu Haiyan, który spustoszył Filipiny, powinna zostać przyspieszona bowiem sytuacja na terenach nawiedzonych przez żywioł pogarsza się z dnia na dzień – powiedziała w czwartek Valerie Amos kierująca operacjami humanitarnymi ONZ. 

„Ci, którzy mogli wyjechać wyjechali. Pozostali próbują to uczynić” – dodała Amos.

Ludzie desperacko potrzebują pomocy. Musimy dostarczać ją szybciej. Zapewnienie szybszej dystrybucji pomocy jest teraz naszym najwyższym priorytetem – powiedziała Amos w Manili po wizycie w mieście Tacloban najbardziej zniszczonym przez żywioł.

Po 6 dniach od uderzenia tajfunu, najsilniejszego – jak się ocenia – jaki kiedykolwiek znalazł się nad lądem stałym, coraz częściej odzywają się głosy krytykujące powolne tempo pomocy.

W Tacloban tysiące osób pozbawionych wody i żywności koczują na lotnisku usiłując dostać się do samolotów. W ruinach zniszczonych budynków jest wciąż dużo rozkładających się ciał ofiar co grozi wybuchem epidemii.

Pomoc wciąż nie dotarła do terenów poza miastem. Sytuację utrudniają zniszczone drogi i brak wystarczającej ilości ciężarówek.

Liczbę ofiar śmiertelnych władze oceniają na ok. 3400 zastrzegając, że jest to wielkość szacunkowa. Wcześniejsze doniesienia mówiły nawet o 10 tys. ofiar.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl